Porsche Taycan Turbo GT
Porsche Taycan Turbo GT


Porsche, Taycan ailesinin en güçlü modelinin yakında piyasaya sürüleceğini duyurdu. 11 Mart’ta tanıtılması planlanan bu modelin, “en dinamik Taycan” olarak tanımlandığı ve pazarlama stratejilerinin yanı sıra Nürburgring’de 7:07 lap time elde eden bir prototipin üretim versiyonu olacağı belirtiliyor.

Bu yeni model, Taycan Turbo S’e 26 saniye ve Tesla Model S Plaid’e 17.6 saniye fark atan bir performans sergileyecek. Bugün yayınlanan teaser görseli, aracın siluetini gösteriyor ve aracın arkasında yer alan spoiler, aracın sürüden ayrılmasını sağlıyor. Bununla birlikte, spoiler’a ek olarak, araçta birkaç aerodinamik tasarım detayının daha bulunması bekleniyor.

Şu anda en güçlü Taycan modeli 952 bg güç sunarken, Turbo S versiyonunun 761 bg güce sahip olduğu göz önüne alındığında, bu yeni modelin 1000 bg’nin üzerinde güce sahip olması bekleniyor.

Yeni modelin ismi Taycan Turbo GT olabilir mi?

İsim konusunda henüz net bir bilgi olmasa da Alman üreticinin, Taycan Turbo GT ismini tercih edeceği söylentileri dolaşıyor. Ayrıca, araçta kaç adet elektromotor bulunacağı da belirsizliğini koruyor. Üçüncü bir motorun eklenmesi durumunda aracın ağırlaşabileceği göz önünde bulunduruluyor.

Porsche, gelecek haftaki resmi tanıtımdan önce “tüm zamanların en dinamik Taycan’ıyla” ilgili tanıtım yapıyor. Yeni Porsche Taycan Turbo GT’nin şimdiye kadarki en hızlı model olarak 1.000 bg’nin üzerinde güç üretmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz ay güncellenen Taycan’ı tanıttıktan sonra Porsche, yeni amiral gemisi performans versiyonunu da tanıtmaya hazırlanıyor. Yükseltilen model, daha fazla menzil, daha hızlı şarj ve daha fazla performansla geliştirilmiş durumda.

Taycan Turbo GT Menzili

Porsche, 2025 Taycan’ı test ettikten sonra yeni EV’nin tahmini 365 mil (587 km) menzil kat edebileceğini söylüyor. 320 kW’a kadar şarjla yükseltilmiş EV, ideal koşullar altında %10’dan %80’e kadar şarj olabiliyor.

Giek’e göre, yeni Taycan’ın “performans açısından yeni zirvelere” ulaştığı belirtiliyor. Tüm Taycan modellerinin seleflerini geride bırakması bekleniyor. Yeni RWD Taycan Turbo, 0’dan 60’a 4,5 saniyede çıkabiliyor ve yeni bir bas-geç işlevi (Sport Chrono paketine dahil) ile güç çıkışını artırabiliyor.

Porsche’nin önceki en üst modeli Taycan Turbo S, 750 bg güce sahipti ve 0’dan 60 mil/saat hıza 2,6 saniyede ulaşıyordu. Yeni modelin 1.000 bg’nin üzerinde güce sahip olması bekleniyor.

Dünya prömiyeri 11 Mart 2024’te saat 14.00’te (CET) gerçekleşecek. Tüm ayrıntılar için önümüzdeki hafta tekrar kontrol edin.

2 comments
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Ferrari’nin İlk Tamamen Elektrikli Aracı İçin Beklenen Tarih 2025

Ferrari’nin ilk tamamen elektrikli modeline yönelik heyecan artıyor çünkü İtalyan spor otomobil üreticisi, planlanandan daha hızlı ilerlediğini açıkladı. Vigna, otomobil üreticisinin üçüncü çeyrek kazançlarını takiben yaptığı açıklamada, “Ferrari’nin ilk tamamen elektrikli model projesi planlandığı gibi ilerliyor, hatta bazı aşamalarda ileri seviyedeyiz” dedi.
Togg T10X D-Smart

D-Smart GO, Togg T10X kullanıcılarının hizmetinde!

Türkiye’nin önde gelen mobilite alanında hizmet sunan küresel teknoloji markası Togg ile…

Elektrikli Araba Teknolojisi ve Özellikleri: Çevre Dostu ve Verimli Seçenek

Elektrikli araçlar, yakıt tasarrufunun ötesinde bir dizi avantaj sunar. Daha az enerji tüketirler, bu da enerji maliyetlerinden tasarruf sağlar. Ayrıca sessiz ve titreşimsiz bir sürüş deneyimi sunarlar. Elektrikli araçlar, bazı şehirlerde teşvikler ve ücretsiz otopark gibi ayrıcalıklardan da yararlanabilirler. Sıfır emisyonlarıyla çevre dostudurlar ve düşük bakım gerektirirler.
Byd YANGWANG U9

Byd YANGWANG serileri

BYD 2024’de bomba gibi girerek dikkatleri üzerine çekti. Klasik araçlara göre çok…