Fransız otomobil üreticisi Renault, Alpine yarış ve spor otomobil markasına yatırım yapmak için Çinli Geely dahil yatırımcılardan destek arayışına girdi. Alpine, özellikle A110 spor coupe modeli ile tanınan bir marka olarak, tamamen elektrikli hatchback’ler, SUV’lar ve crossover’lardan oluşan bir seri ile elektrikli araç (EV) pazarında çeşitlenmeyi hedefliyor. Marka, 2027’de ABD pazarına giriş yapmayı planlıyor.

Alpine’in CEO’su Philippe Krief, markanın yeni finansman arayışının gelecek yılın sonlarına veya 2025’in başlarına denk geleceğini belirtti. Krief, Geely Grubu’nun bir parçası olduklarını ve ortak projeler üzerinde çalıştıklarını söyleyerek, markanın odak noktasının ürün ve endüstriyel planlarını netleştirmek olduğunu vurguladı. Öte yandan, marka geçtiğimiz yıl 3.500 adet satan A110 modeliyle önemli bir satış performansı elde etti, ancak şimdi daha büyük hedeflere yöneliyor.

Alpine’in ABD’yi “satış hedeflerine ulaşmada çok önemli bir pazar” olarak gördüğü ve elektrikli araç modellerini Porsche’nin SUV’larına benzer bir konumlandırmayı planladığı belirtiliyor. Ayrıca, Alpine’in ABD’de büyük bir bayi ağı kurma görüşmeleri içinde olduğu da doğrulandı, AutoNation gibi büyük otomotiv perakendecileriyle işbirliği yapmayı hedefliyorlar.

Alpine, Renault ve Geely’nin zaten birlikte gaz ve hibrit güç aktarma organları ürettiği bir bağlamda, Geely’nin potansiyel yatırımcılar arasında olması şaşırtıcı değil. Geely’nin uluslararası alandaki satışlarını genişletme amacı doğrultusunda, marka geçtiğimiz yıl Avrupa’da Zeekr adlı üst düzey EV markasını piyasaya sürdü.

Ayrıca, Geely’nin Lotus’u daha da ileri taşıma hedefi, Lotus’u Renault’nun radarına geri getirebilir. Alpine ve Lotus, geçmişte birlikte çalışarak bir elektrikli spor otomobil üzerinde çalışmışlardı, ancak Alpine bu planı rafa kaldırmış ve kendi mimarisini geliştirmeye karar vermişti.

Alpine, Renault 5’in mimarisine dayanan A290 hatchback’ten başlayarak 2023’e kadar yedi tamamen elektrikli aracı piyasaya sürmeyi planlıyor. Marka, 2025’te C segmenti crossover GT’yi ve ardından tamamen yeni bir A110’u tanıtarak 2026’da 2 milyar € gelir hedefine ulaşmayı amaçlıyor. Bu hedef, on yıl sonuna kadar Alpine’in gelirini 8 milyar € (8.6 milyar $) seviyesine çıkarma amacını yansıtıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Wagoneer S

Jeep Wagoneer S Detayları Ortaya Çıktı: Özellikleri ve Menzili

Geçtiğimiz yıl elektrikli araç piyasasına adım atan Jeep, 3 yeni elektrikli modeliyle…
Dodge Charger

Dodge, bu yılın sonlarında satışa çıkacak yeni nesil Elektrikli Charger’ın ilk fotoğraflarını yayınladı.

V-8 ile çalışan Dodge Charger‘ların günleri artık geride kaldı. Ancak kas arabası ölmedi. Bunun…

Ford, Elektrikli Araç Teknolojisini Geliştirmek İçin Auto Motive Power’ı Satın Aldı

Ford, elektrikli araç sahibi olma deneyimini geliştirmek amacıyla son çabası kapsamında Auto…
Range Rover Velar elektrikli

Elektrikli Range Rover Velar’dan İlk Görüntüleri basına sızdı!

Land Rover’ın ikinci tamamen elektrikli aracı olan Velar Electric’in ilk prototip görüntüleri…