Rusya’nın Moskova Politeknik Üniversitesi’nden bu hafta başında sosyal medyada paylaşılan yeni bir elektrikli araç konsept tasarımı var. Adı “Amber” ve teknik açıdan hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz, ancak maalesef görüntüsü sebebiyle sosyal medyada bu ilginç elektrikli araçla ilgili mizahlar hızla yayılıyor. Ve bu mizahlar oldukça, oldukça, oldukça başarılı.

Şunu açıkça belirtmek isterim:

Bu araçla ilgili herhangi bir siyasi tavır almıyoruz ki bu, şu anda uluslararası düzeyde Rusya’ya uygulanan oldukça ciddi yaptırımların bir sonucu da olabilir. Ayrıca bu mizahların çoğunun Ukraynaca yazıldığının farkındayız. Bu da şaşırtıcı değil!

Ancak coğrafyadan, siyasetten bağımsız olarak, hepimizin kabul edebileceği bir şey olduğunu düşünüyorum: Bu tasarım açısından çok talihsiz bir görünüme sahip.


Daha ciddi bir notta, Amber, ön tasarım aşamasında ve görünüşe göre final araç bu konsept gibi olmayacakmış. Ancak bu oldukça açık, çünkü sorunsuz ön gövde panelinin üretimi ve değiştirilmesi kabus gibi olurdu. Ayrıca, cadılar bayramı için ekmek kamyonu kılığına girmiş garip bir balığa benziyor. Araç, iddiaya göre 2025’te üretime girdiğinde “büyük dört tekerlekli bisiklet” olarak sınıflandırılacakmış.

Bu konsept ne kadar değiştirilse bile sizce iyi görünebilecek mi?

Bana 1000 km. menzile sahip olduğunu ve yalnızca bir eski Pentium III işlemci ile ve eski bir kapalı devre güvenlik kamerası kullanarak kendiliğinden sürüş yapabildiğini söyleseniz bile, Amber görsel olarak “hayır teşekkürler, üstü kalsın”ın cuk diye oturacağı bir tasarım.

Daha çirkin araçlar olmuştur muhtemelen, ancak bu şeyin sürmek fikri beni üzüyor – sanki Pringles kutusunu açtığınızda hepsinin ıslanıp iğrenç bir patates karışımına dönüştüğünü keşfetmek gibi.

Tamam, tamam, kabul ediyorum: Sonuncusu belki sadece benim kendi kişisel kâbusum olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
zeekr-001

Otomobil Devi Zeekr, Yenilikçi Güncellemelerle 001 Modelini Tanıttı

Çin merkezli otomobil üreticisi Zeekr, en son modeli 001 için heyecan verici…
Xiaomi SU7

Xiaomi’nin Elektrikli Otomobili SU7 Tanıtıldı: 800 Km Menzil ve İleri Teknoloji Özellikleri!

Xiaomi’nin ilk otomobili, tanıtımı 28 Aralık’ta yapılacak ve resmi olarak 800 kilometre…

Hyundai’nin Lüks Markası Genesis, Yepyeni GV90 Elektrikli Süper SUV’uyla Çığır Açıyor

Hyundai’nin lüks markası Genesis , Ulsan’daki fabrikasında üretilecek yeni bir “süper büyük” elektrikli SUV’u…
2025 Mercedes-Benz EQS

2025 Mercedes-Benz EQS Yeni Görünümü ve Geliştirilmiş Menzili!

Mercedes’in EQS elektrikli lüks sedanı, daha fazla pil kapasitesi ve güncellenmiş rejeneratif frenleme yazılımı sayesinde menzili fark ettiriyor.