Tesla Berlin
Tesla Berlin

Tesla, elektrikli otomobillerinin bazı modellerindeki ikaz ışıklarının yazı boyutunun oldukça küçük olması nedeniyle yaklaşık 2,2 milyon aracını geri çağırma kararı aldı.

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) tarafından yapılan açıklamaya göre, Tesla’nın 2012-2023 Model S, 2016-2024 Model X, 2017-2023 Model 3, 2019-2024 Model Y ve 2024 Cybertruck modellerinden bazıları geri çağrıldı.

Açıklamada, bu araçlarda yer alan fren, park ve kilitlenmeyi önleyici fren sistemi (ABS) ikaz ışıklarının gösterge panelinde yanlış yazı tipi boyutuyla görüntülendiği belirtilerek, bu durumun ilgili güvenlik standartlarına uymadığı vurgulandı.

2 milyon 193 bin 869 araç geri çağrıldı

Geri çağrıdan etkilenen araç sayısı 2 milyon 193 bin 869 olarak açıklandı. Tesla, sorunu çözmek adına uzaktan gerçekleştirilebilecek bir yazılım güncellemesi yayımlayarak, bu güncelleme ile ikaz ışıklarındaki sorunun giderilebileceğini belirtti.

Açıklamada, daha küçük yazı boyutuna sahip ikaz ışıklarının paneldeki güvenlik bilgilerinin okunmasını zorlaştırarak kaza riskini artırabileceği ifadesine yer verildi. Tesla, geri çağrıdan etkilenen araç sahiplerine 30 Mart’tan itibaren bildirim göndermeyi planlıyor.

Geçtiğimiz yıl aralık ayında otopilot sistemine sahip araçlardaki kontrol sorunlarını gidermek amacıyla 2 milyondan fazla aracını geri çağıran Tesla, geçtiğimiz hafta ise ABD’deki yaklaşık 200 bin aracına yazılım güncellemesi yapılacağını duyurmuştu; bu seferki güncelleme, arka kamera görüntülerini engelleyen bir yazılım dengesizliğini düzeltecek.

Tesla Model Y
Tesla Model Y
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Honda ilk elektrikli bisikletini tanıttı

Honda, ilk elektrikli bisikleti olan Honda e-MTB Konseptini piyasaya sürerek tüm büyük otomotiv üreticilerinin izinden gidiyor.
Volkswagen ve XPeng

Volkswagen ve XPeng 2 yeni elektrikli otomobil geliştirecek!

Alman otomobil üreticisi Volkswagen (VW) Grubu, Çin firması Xpeng ile iki yeni elektrikli araba geliştirileceğini bildirdi.

Mercedes, ABD fabrikasında EQS elektrikli SUV üretimini GLC EV ile değiştirecek

Mercedes-Benz, heyecan verici bir değişiklikle, ABD’deki üretim stratejisini revize ediyor. Yeni uzun…
Joyce elektrikli araç

Agrotech Joyce Elektrikli Araç Teknolojilerinin 2024 hedefi!

Bu yıl Ekim ayında tüketiciyle buluşacak Joyce marka elektrikli otomobilin fiyatı şimdiden belli oldu: 699 bin TL