Tesla, 48V sisteme geçişiyle steer-by-wire teknolojisindeki güç talebini karşılayabilme yeteneğini vurguluyor.

Cybertruck’ın “steer-by-wire” teknolojisi, direksiyon ve tekerler arasındaki geleneksel mekanik bağlantıyı tamamen ortadan kaldıran bir inovasyonu simgeliyor. Tesla, bu yenilikçi sistemle birlikte piyasaya sürdüğü ilk araç olan Cybertruck’ta, 48V düşük voltajlı elektrik mimariye geçiş yaparak ağır ve karmaşık mekanik direksiyon sistemleri yerine tamamen elektronik bir direksiyon benimsemekte.

Firma, Cybertruck’ın direksiyon kontrolünü sağlamak için önde iki ve arkada bir olmak üzere toplamda beş beygir gücüne sahip üç motoru kullanıyor. Steer-by-wire sistemi, düşük hızlarda 180 dereceden daha dar bir direksiyon açısıyla tam teker dönüşü yapabilme özelliği sunarak manevra kabiliyetini artırıyor. Yüksek hızlarda ise aracın direksiyon/teker dönüş oranını saniyeler içinde değiştirerek hareketi kısıtlama yeteneğine sahip. Bu özellik, daha güvenli bir sürüş deneyimi sağlamanın yanı sıra yüksek doğrulukta manevra yapma imkanı tanıyor ve dönüş çapını daraltarak etkileyici bir sürüş performansı sunuyor.

Tesla ayrıca, 48V sisteme geçişin direksiyon sistemine gerekli gücü sağlama konusundaki başarısını vurgularken, mekanik direksiyonun yerini alan bu yeni teknolojinin kabinde daha geniş bir alan yaratması ve aracın ağırlığını azaltması gibi avantajları da belirtiyor. Bu sayede, sürücülere geniş ve konforlu bir iç mekan sunulurken, aracın performansında da önemli bir iyileşme sağlanmış oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
BYD Yuan UP

BYD Yuan UP 5 Mart’ta Çin’de tanıtılacak!

BYD Yuan UP e-Platform 3.0’da Yuan adını taşıyan ikinci model olup, ilki Yuan Plus’tır. 

Fiat 500e, Elektrikli Otomobil Arenasında Üçüncü Kez Zafer Kazanarak İkonluğunu Kanıtlıyor!

1957 yılında dünya yollarına ilk adımını atan ve o günden bu yana…
Polestar 4

Polestar 4 Elektrikli Otomobil Teslimatları Başladı: Özellikleri, Fiyatı ve Menzili

2023’te 54 bin elektrikli otomobil satışı başarısıyla dikkat çeken Polestar, bugün resmi bir açıklama yaparak ikinci modeli Polestar 4’ün teslimatlara başladığını duyurdu.
Volkswagen ID.7 Tourer

Volkswagen, etkileyici menzile sahip geniş bir station wagon olan ID.7 Tourer’ı piyasaya sürüyor

Volkswagen Grubu bugün ID.7 Tourer’ı piyasaya sürerek ID elektrikli araç serisine yeni bir…