IM Motors L6
IM Motors L6

Dördüncü tamamen elektrikli modelinin lansmanını yaptıktan ve bazı etkileyici özellikler vaat ettikten sadece birkaç hafta sonra, Çinli IM Motors, L6 Sedan’ı için resmi olarak ön siparişleri açtı. Otomobil üreticisi bugün erken saatlerde L6’nın yarı katı hal pillerle çalışacağını, 1.000 km’nin (620 mil) üzerinde menzil sunacağını ve yengeç yürüyüşü ve akıllı sürüş şasisi gibi benzersiz manevralar sunacağını doğruladı.

Alibaba ortaklığı!

Mart ayının sonlarında özetlediğimiz gibi, IM Motors,  SAIC Motor  ve Alibaba arasında bir ortak girişim olarak faaliyet gösteren, elektrikli araçlar konusunda uzmanlaşmış oldukça genç bir Çinli otomobil üreticisidir. IM Motor, 2020’deki başlangıcından bu yana yurt dışında üç aracı piyasaya sürdü: L7 sedan ve LS7 ve LS6 SUV’lar.

Ancak geçtiğimiz Şubat ayında IM Motors ikinci tamamen elektrikli sedanı L6’yı tanıttı. Ana şirket SAIC’in QingTao Energy ile katı hal pilleri geliştirmek üzere imzaladığı ortak girişimin ardından piyasaya çıkan ilk model olarak, ne tür menzil yetenekleri sunacağını görmek için gözlerimizi L6’da tuttuk.

Mart ayının sonlarına doğru, IM Motors eş-CEO’su, yeni L6’nın Çin pazarında orijinal katı hal pillerle çalışan ilk modellerden biri olacağını ve arkadan çekişe razı olarak performanstan ödün vermeden geniş menzil sunacağını doğruladı. Bugünkü lansman etkinliğinin ardından, L6’nın Çinli rakip NIO‘ya benzer şekilde yarı katı hal hücreleri tarafından çalıştırıldığını öğrendik.

IM Motors L6, 46 bin doların altında bir fiyata katı hal teknolojisi sunuyor

IM Motors bugün Çin’de yeni L6 sedanı resmi olarak piyasaya sürdü ve şu şekilde fiyatlandırılan üç ayrı donanım için ön siparişleri açtı:

  • IM L6 Max Standard Edition: 230.000 RMB (31.800 $)
  • IM L6 Max Performance Edition: 299.900 RMB’den (41.475 $)
  • IM L6 Max Lightyear Edition: 330.000 RMB’den (45.650 $)

L6’nın Mezili

Yalnızca en üst düzey Max Lightyear Sürümü, ultra hızlı şarj ve 1.000 km’nin üzerinde tamamen elektrikli menzil sunan “yarı-900 V” platformun bir parçası olarak 130 kWh yarı katı hal pil paketine sahiptir. IM Motors, L6’nın katı hal olmayan versiyonlarının 700-770 km (35-479 mil) CLTC menzili sunan 90 kWh ve 100 kWh paketlere sahip olduğunu paylaştı.

Geçen ayın sonlarında yetenekleri tanıttıktan sonra IM Motors, bugünkü lansman etkinliğinde L6’nın Araç Hareket Kontrolünü (VMC) yeni akıllı dijital şasinin bir parçası olarak sergilemek için kullandı ve yeni sedanın Çin’de yengeç yürüyüşü yeteneklerine sahip ilk sedan olduğunu ilan etti.

Diğer özellikler arasında Qualcomm Snapdragon 8295P yongasıyla desteklenen bir kokpit, NVIDIA Orin X yongaları ve sedanın City Drive gibi ADAS işlevlerini destekleyen tavana monte LiDAR yer alıyor. Sürücüsüz yazılımın beta testinin bu çeyrekte yapılması ve ardından 2024’ün 4. çeyreğinde Çin’de tam kullanıma sunulması bekleniyor.

Tesla Model 3 ve Zeekr 007 sedanlardan biraz daha büyük olmasına rağmen IM Motors L6’nın, özellikle MSRP’leri ve özellikleri göz önüne alındığında, segmentteki EV’lere rakip olması bekleniyor. Çin’de ön siparişler artık açık ve kaç tüketicinin L6’yı tercih edeceği ve katı hal versiyonunu tercih edip etmeyecekleri önemli bir işaret olacak.

4 comments
  1. Ayrıca Çin döngüsü bunların arasında en ‘iyimser’ olanıdır. 1000 km, gerçek 1000 km’nin yakınında bile değil, ama yine de oldukça güzel olacak.

  2. Umarım bu pil teknolojisi reklamı yapıldığı kadar iyidir. Elektrikli araçlar yakında büyük bir menzil artışına kavuşacak. Tabii ki eyaletlerde ortaya çıkması sonsuza kadar sürecek.

  3. Fiyatı bu kadar düşük tutmakla iyi yapmışlar. Nio’nun yarı katı hal pilinin bildirilen maliyeti göz önüne alındığında bu etkileyici.

  4. Herkes otomobil sektörüne giriyor İMotor dediğimiz marka da SAIC Motor ve Alibaba arasında bir ortak girişim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

7 Adımda Elektrikli Araç İthalatındaki Güncellemeler

Ticaret Bakanlığı’nın getirdiği yeni düzenlemeler, AB ülkeleri ve STA dahilindeki 39 ülke…

Ekim Ayının En Çok Satan Elektrikli Arabaları

Gün geçtikçe, elektrikli araçlar otomotiv endüstrisinde daha fazla yer kaplıyor ve geleneksel…

Togg’a yazılım güncellemesi geliyor

Türkiye’nin otomobili Togg’un işletim sistemi 2 aya kadar güncellenecek. Kullanıcı geri bildirimleri…

Honda, Elektrikli Motosiklet Arenasında Büyük Hedeflere Yöneldi

Honda, dünyanın en büyük motosiklet üreticilerinden biri olarak, ‘Elektrikli Vizyonu’ çerçevesinde elektrikli…