Volkswagen, Avrupa’nın en büyük otomobil üreticisi, dördüncü elektrikli araç (EV) batarya fabrikası inşa planlarını şimdilik ertelemiş durumda. Şirketin CEO’su Oliver Blume, bu kararın Avrupa’daki pazar koşullarına dayandığını açıkladı.

Volkswagen Grubu, on yılın sonuna kadar altı giga fabrika açma hedefini duyurmuştu. VW, şu ana kadar üç tesis seçti: Almanya’nın Salzgitter kentinde, İspanya’nın Valencia şehrinde ve en son olarak Kanada’nın St. Thomas kentinde. İlk üç tesisten biri Avrupa’da olması planlanıyordu, ancak Kuzey Amerika’daki teşviklerden yararlanmak amacıyla bu rotadan sapıldı.

Şirket, son bir yıldır Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya’daki tesis yerleri üzerinde çalışıyor. Ancak Çek yetkililer, beklemeye tahammül edemeyeceklerini belirterek tesisi başka bir yere teklif etmeyi düşünüyor. CEO Blume, şu an için başka bir konumun mantıklı olmadığını belirtti. Kararın, Avrupa’da elektrikli araç (EV) pazarının yavaş büyümesi de dahil olmak üzere piyasa koşullarına dayandığını ifade etti.

Volkswagen şu anda üç tesisin inşaat aşamasında olduğunu bildirdi ve bu tesisler yıllık 200 GWh’ye kadar üretim kapasitesine sahip olacaklar. Ancak CFO Arno Antlitz, Avrupa’da EV siparişlerinin geçen yıl %50 düşüşle 150.000’e gerilediğini söyledikten sonra bu karar alındı.

Avrupa, Volkswagen’in en büyük EV pazarıdır ve küresel satışların %60’ından fazlasını oluşturur. İkinci büyük pazar olan Çin de benzer bir riskle karşı karşıyadır. Antlitz, yeni XPeng modelleri piyasaya sürülünceye kadar VW’nin bu bölgedeki pazar payını kaybedebileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Yuanhang Y6

Yuanhang Y6 elektrikli sedan 1.000 km menzil sınırını aşıyor. Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Dayun Grubuna bağlı üst düzey elektrikli araç markası Yuanhang Auto, tamamen elektrikli…

Hyundai, 2023’te yaklaşık 47.000 IONIQ 5 ve IONIQ 6 EV satışıyla yeni bir satış rekoru kırdı

Hyundai , 2023’te üst üste üçüncü yılda ABD’de rekor sayıda araç sattı. Hyundai, elektrikli…
Yeni Zeekr 001

Yeni Zeekr 001, 580 kW gücüyle Çin’de 37.500 Dolara satışa sunuldu!

Geely Group’un yeni Zeekr 001‘i, selefine kıyasla birçok geliştirmeyle Çin’de piyasaya sürüldü. 580 kW’a kadar güce, 700…

Chery Sterra ES: 905 km Menzil ve Yenilikçi Teknoloji!

Chery, yakında piyasaya süreceği Sterra ES isimli elektrikli sedan otomobilinin özelliklerini açıkladı…