Alman otomobil üreticisi olan BMW’nin en ünlü yüksek performanslı modeli olan BMW M3 spor sedan, elektrikli bir versiyona dönüşüyor. Bu gelişme, Portekiz’de düzenlenen bir yuvarlak masa röportajında BMW’nin ürün geliştirme şefi Frank Weber tarafından doğrulandı.

Uzun bir süredir elektrikli BMW M3 söylentileri dolaşıyordu ve şimdi bu spekülasyonların gerçek olduğu doğrulandı.

Weber, BMW i5’in küresel lansmanında yaptığı açıklamada, ilk elektrikli BMW M3’ün 2027 civarında piyasaya sürülmesini beklediklerini belirtti. Bu yüksek performanslı elektrikli aracın, BMW’nin yeni nesil Neue Klasse platformunu kullanması bekleniyor.

BMW ilk elektrikli M3 spor sedanını piyasaya sürecek

Bu yılın başında, BMW “Vision Neue Klasse” konseptini tanıtarak geleceğe dair yüksek teknolojili ve verimli bir vizyon sundu. Weber, Neue Klasse mimarisinin “bir megawatt’a kadar bağımsız olarak çalışabilen dört elektrikli motor için tasarlandığını” açıkladı.

Bu gelişme, BMW M CEO’su Frank Van Meel’in daha önceki açıklamalarını yansıtıyor. Performans markası lideri, yeni nesil platformu temel alan bir megavatlık (1.000 kW) spor sedanın potansiyelini vurgulamıştı. Bir megawatt yaklaşık olarak 1.340 beygir gücüne denk gelir. Bu nedenle BMW, ilk elektrikli M3 spor sedanını sunarak performans dünyasında iddialı bir adım atmaya hazırlanıyor.

Weber’e göre yeni EV platformu, bir dizi ayarla arkadan itişin ön plana çıktığı kontrol olanakları sunuyor.

Bu yılın başlarında BMW, 660 beygire kadar güç sunan i7 M70 xDrive elektrikli sedanını tanıttı. Ayrıca dört motorlu i4 elektrikli modelini de piyasaya sürdü. Ancak BMW’nin performans markası, ilk elektrikli BMW M3 ile yeni bir zirveye ulaşmayı hedefliyor.

Weber, “Neue Klasse’nin zaten çok iddialı olduğunu göstereceğimiz bir şey sunmak istiyoruz” diyor ve bu yeni modelin yakın bir gelecekte tanıtılacağını belirtiyor.

2025 yılında piyasaya sürülmesi planlanan Neue Klasse platformunun, %30 daha fazla menzil, %20 daha hızlı şarj ve %25 daha iyi araç verimliliği gibi önemli özelliklere sahip olması bekleniyor.

Weber, M serisi müşterilerinin yüksek performansı beklediğini belirtirken, neredeyse bir megavatlık performansa sahip bir elektrikli aracın bu beklentileri aşacağını vurguluyor.

BMW, elektrikli M3’ü tanıttıktan sonra benzinli versiyonunu da bir süre daha piyasada tutmayı planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Jeep Wagoneer S

Jeep, tamamen elektrikli Wagoneer S’in iç tasarımına ilk bakış

Jeep, ABD’deki ilk tamamen elektrikli aracı olan Wagoneer S EV’nin iç mekanına…
Opel elektrikli Grandland

Opel, tamamen elektrikli yeni Grandland modeli 700 kilometre Menzille Geliyor!

Opel’in tüm araçlarının elektrikli versiyonları üretim hattına alındı.

Mercedes, ABD fabrikasında EQS elektrikli SUV üretimini GLC EV ile değiştirecek

Mercedes-Benz, heyecan verici bir değişiklikle, ABD’deki üretim stratejisini revize ediyor. Yeni uzun…

Basık Togg !

Aracın sahibi, Togg marka bir elektrikli aracı modifiye etmiştir. Amacı, aracını sportif…