Volkswagen ID.3 GTX
Volkswagen ID.3 GTX

Volkswagen’in ilk Golf Hatchback’i piyasaya sürmesinden kırk dokuz yıl sonra hâlâ GTI markalı elektrikli bir üretim otomobilini bekliyoruz. Ancak bugün VW, bir sonraki en iyi şey olan ID.3 GTX’i piyasaya sürüyor; ID.7 GTX ile birlikte dünya çapında ilk kez sahneye çıkan ID.3 GTX’i ayrı hikayemizde okuyabilirsiniz.

Sıcak ID.3’ün ilk tadını 2021’de VW ID.X konseptini piyasaya sürdüğünde aldık , ancak ID.3 GTX üretimi birkaç önemli alanda farklı. Çünkü ID.X’in iki motoru ve dört tekerlekten çekişi olmasına rağmen (bir ay önce tanıtılan ID.4 GTX üretim sisteminden alınan bir düzen), ID.3 GTX, diğer tüm ID.3’ler gibi yalnızca tek bir APP550 ile çalışır motor arkaya monte edilmiştir ve arka tekerlekleri hareket ettirir.

Ancak VW’nin motor teknolojisi geçen yıl çok yol kat etti ve yakın zamanda tek motorlu ID.4’lere aktarılan güç artışına dikkat ettiyseniz Wolfsburg ekibinin neden bir taneyle yetinebileceklerini düşündüğünü anlayacaksınız. motor ve yine de ikna edici bir hot hatch inşa edin.

VW ID.3 GTX özellikleri

ID.3 GTX aslında iki arabadır Basitçe GTX markalı temel modeller, artık iki tekerlekten çekişli ID.4’e takılan aynı 282 hp (286 PS / 210 kW) motora sahip ve 6,0 saniyede 100 km/s hıza çıkabiliyor. Bu, bugünlerde bir elektrikli araba veya bir hot hatch için tam olarak ışık hızında değil, ancak GTX’in daha önce mevcut olan, 201 hp (204 PS / 150 kW) gücündeki en güçlü ID.3’ten hem daha güçlü olduğu hem de daha hızlı hızlandığı anlamına geliyor. ve 7,3 saniyede 100 km. hıza ulaşıyor.

Ayrıca , ön tekerleklerine 262 bg (266 PS / 195 kW) güç gönderen ve 62 mil/saat hıza ulaşması 6,2 saniye süren, yakın zamanda güncellenen Mk8.5 Golf GTI’nın çok az ilerisinde yer alıyor . VW, elektrik motorunun, sağ pedala bastığınızda milisaniyeler içinde maksimum itme kuvveti sağlayacak şekilde ayarlandığını, dolayısıyla rakamların önerdiğinden daha hızlı hissetmesinin muhtemel olduğunu söylüyor.

Elektrik sınırlarını biraz daha ileriye taşıyan ve bizi VW’nin şimdiye kadarki en güçlü bireysel motoruyla tanıştıran GTX Performansı. Bu, temel GTX ile aynı 402 lb-ft (545 Nm) torku sağlıyor ancak çıkışı 322 hp’ye (326 PS / 240 kW) çıkararak sprint süresinin 5,6 saniyeye düşürülmesine yardımcı oluyor. Bu, iki motorlu, dört tekerlekten çekişli ID.X hot hatch konseptinin vaat ettiği değerden yalnızca 6 hp (6 PS) ve 0,3 saniye daha düşük ve en hızlı ID.3’ün tek motorlu Tesla Model 3’ten daha hızlı olduğu anlamına geliyor. 100 km’ye ulaşmak için 6,1 saniyeye ihtiyaç var. Giriş seviyesi GTX’in 180 km/s’lik (111 mph) azami hızı, normal ID.3’ün elektronik olarak sınırlandırılmış 160 km/s’lik maksimum hızını geliştirirken, Performans, 200 km/s’lik üst sınırıyla ismine yakışır bir performans sergiliyor.

Menzili

Her iki model de tek hızlı şanzımanla çalışıyor ve 373 mil (600 km) menzil sunduğu iddia edilen aynı 79 kWh bataryaya sahip ve 175 kW’ta şarj edilebiliyor. Ancak her versiyon, ekstra sürüşe ve hot hatch kişiliklerine uyacak şekilde süspansiyon revizyonları alırken, GTX Performansı, Performanssız GTX’e kıyasla hem konforu hem de vücut kontrolünü iyileştirmesi gereken standart DCC uyarlanabilir amortisörlerle daha ciddileşiyor.

Karmaşık dövme alaşım jantları ve dayglo ayrıntılarıyla ID.3 tabanlı ID.X konseptiyle karşılaştırıldığında, üretim GTX’i hayal kırıklığı yaratacak derecede yumuşak görünüyor; yeniden tasarlanmış ön tampondaki büyük boyutlu ağlardan biraz daha fazlası, siyah ayna kapakları ve tavan kaplaması ve Yeni 20 inçlik beş kollu ‘Skagen’ jant seti, ön ve yan görünümlerden serinin en hızlı hatchback’i olduğunu gösteriyor. Arkada yeni parlak siyah difüzör, hileli LED arka farlar (ön tarafta LED Matrix farlar isteğe bağlı) ve standart arabada ID.3 rozetini bulabileceğiniz GTX harfleri var.

Bu görselin Alt özniteliği boş. Dosya adı: VW-ID.3-GTX-00030-2048x1366-1-1024x683.webp

VW içeride biraz daha fazla çabalamış gibi görünüyor, ancak GTI hayranları Wolfsburg’un ilk elektrikli hot hatch’inde ekose koltuk kumaşının bulunmadığını gördüklerinde hayal kırıklığına uğrayabilirler. Elde edeceğiniz şey, spor direksiyon simidinde kırmızı dikiş ve krom GTX yazısı, standart spor koltuklarda daha fazla kırmızı dikiş ve GTX logoları ve entegre baş dayanakları, elektrikli ayarlama ve ayarlanabilir uyluk desteği ile ergoActive performans koltuklara yükseltme seçeneğidir.

Gelecekteki tüm ID.3 modelleri gibi GTX de, orijinal EV’ye yönelik eleştirilere yanıt vermek için yeniden tasarlanmış menü sistemi ve aydınlatmalı ısıtıcı kaydırıcılarıyla daha büyük (12,9 inç) bir dokunmatik ekrana sahip . Sizi uyandırmak veya sakinleştirmek için aydınlatmayı, klima kontrolünü ve ses sistemini ayarlayabilen bir Wellness uygulaması var ve GTX ayrıca VW’nin tüm model serilerinde kullanıma sunduğu ChatGPT destekli ses asistanını da içeriyor. En hızlı elektrikli hot hatch’i kimin yaptığını sormayın, yoksa hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Byd

BYD’nin 7.000 Elektrikli Araç Taşıyan Gemisi Avrupa Limanlarına Varış Yaptı!

EXPLORER NO.1 Hollanda limanında! Çin merkezli dev elektrikli araç üreticisi BYD’nin 700…

Aşırı düşük sıcaklıklarda çalışabilen yeni batarya hücreleri geliştiriliyor!

South 8 Technologies, Advanced Automotive Battery Conference (AABC) kapsamında, ileri seviye lityum…

Hozon Neta’nın %100 Elektrikli SUV Modeli Avrupa’dan Önce Türkiye’de!

Çin’in öncü otomobil markalarından Hozon Neta, tamamen elektrikli kompakt SUV modeli Neta…
Hozon Neta U

Hozon Neta U, Avrupa’dan önce Türkiye’de resmen satışta! İşte fiyatı ve Menzili!

2024 yılında Türkiye’de kullanıma sunulacak olan 42 elektrikli araç modeli arasında yer…