Volkswagen ve XPeng
Volkswagen ve XPeng

Volkswagen, Audi, Seat, Skoda ve Porsche gibi ünlü markaları bünyesinde barındıran dev otomotiv şirketi VW Grubu, Xpeng ile ortak akıllı elektrikli araç geliştirme projesi için bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Bu stratejik ortaklık kapsamında, firmaların platform ve yazılım alanlarında işbirliği yapacağı belirtilirken, ilk olarak iki orta boy Volkswagen marka aracın geliştirilmesine odaklanılacağı açıklandı. Bu araçların ilk olarak bir SUV olarak piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Açıklamada, VW markasının Çin pazarındaki varlığını hızla genişleteceği ve elektrikli otomobil pazarındaki büyüme fırsatlarını değerlendireceği vurgulandı. Bu ortaklıkla yeni müşteri gruplarına ulaşmayı ve dijital deneyim ile otonom sürüş teknolojilerinde liderlik sağlamayı amaçladıkları belirtildi.

İki şirket arasındaki işbirliğiyle geliştirilecek olan elektrikli modellerin 2026’da piyasaya sürülmesi planlanıyor. Bu modeller, Çinli müşterilere son teknoloji yazılım ve donanım ile gelişmiş otonom sürüş özellikleri sunacak. Ortak geliştirme çalışmalarının her iki taraf için de önemli katkılar sağlayacağı ifade edildi.

Çin, dünyanın en büyük ve en hızlı büyüyen elektrikli otomobil pazarına sahipken, Alman otomotiv devi Volkswagen bu pazardaki varlığını artırmak ve daha etkin bir konuma gelmek istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Renault Symbioz hibrit

Renault Symbioz Nihayet tanıtıldı! İşte Tasarım ve Teknik özellikleri

Renault, SUV segmentindeki güçlü varlığını daha da genişleterek ürün gamını zenginleştirmeye devam…
Yeni-Citroen-e-C3-3

Citroen e-C3 Elektrikli Mini Özellikleri Fiyatı ve Menzili

Henüz satışa çıkmadan kısa bir süre içinde Avrupa genelinde 10 binden fazla sipariş alan ve tüketicilerin tercihi haline gelen Citroën ë-C3, şimdi de Autobest jürisi tarafından “Ecobest” 2024 ödülüne layık görüldü.
BYD Ocean-M

BYD, yeni EV platformuyla Ocean-M elektrikli otomobilini tanıtıyor!

Bu hafta, tamamen elektrikli bir BYD aracı piyasaya sürülecek. BYD, resmi açıklama…
Toyota bZ3C

Toyota iki yeni EV’yi tanıttı: bZ3C ve bZ3X

Toyota sürekli olarak EV’den en çok kaçınan otomobil üreticilerinden biri oldu ve şu…