Vokvo
Vokvo

Volvo ve akü devi CATL, eski EV akülerini yenilerine dönüştürmek için güç birliği yapıyor. Ortaklık, temel pil malzemelerini geri dönüştürerek elektrikli araçların karbon ayak izini daha da azaltmayı amaçlıyor.

CEO Jim Rowan’a göre geçen yıl Volvo için “önemli bir dönüm noktasıydı”. Volvo, 2023’te 113.000’den fazla tamamen elektrikli araç sattı; bu, 2022’ye kıyasla %70 artış gösterdi. Elektrikli otomobiller, Volvo’nun 2023’teki toplam araç satışlarının %16’sını oluşturuyordu ancak bu yılın daha da büyük olması bekleniyor.

Rowan Reuters’e, düşük maliyetli EX30 gibi yeni modellerin piyasaya sürülmesiyle bu yıl “muazzam bir büyüme” beklediğini söyledi.

Volvo’nun EX30’u, en uygun fiyatlı EV’lerden biri olarak ABD’de 34.950 Dolar’dan ve Avrupa’da 36.590 Avro’dan başlıyor.

EX30 zaten satışları etkiliyor. Volvo , bir önceki yıl 12.621 adetten Mart ayında 18.021 adet EV sattı . Daha da önemlisi, tamamen elektrikli araçlar toplam satışların %23’ünü oluşturdu.

Volvo Cars’ın COO’su ve CEO yardımcısı Björn Annwall’a göre Volvo’nun yeni kompakt elektrikli SUV’u “satış büyümesine katkıda bulundu”. Volvo’nun önümüzdeki aylarda “EX30’umuzun satışlarını artırmaya odaklanacağını” ekledi.

Volvo, 2030 yılına kadar tamamen elektrikli bir geleceğe doğru çalışırken elektrikli araçların gelecek yılın sonuna kadar toplam satışların %50’sini oluşturmasını bekliyor.

Volvo ve CATL eski EV pillerini yenilerine dönüştürecek

Volvo ve CATL, elektrikli araçların karbon ayak izini azaltmak için çalışırken bu hafta yeni bir ortaklık duyurdu.

Elektrikli araç satışları artmaya devam ettikçe birçok akü eninde sonunda kullanımdan kaldırılacak ve Volvo bunun bir yanıtı olduğuna inanıyor. Volvo ve CATL, eski ve hurdaya çıkmış EV pillerini geri dönüştürmek için iş birliği yapıyor.

Volvo tedarikçileri, nikel, kobalt, lityum ve diğerleri gibi temel malzemelerin %90’ından fazlasını kullanacak şekilde pilleri parçalara ayıracak.

Volvo’ya göre CATL daha sonra malzemeleri yeni elektrikli arabalarına güç sağlamak için kullanılacak yeni EV pilleri yapmak için kullanacak.

Volvo ve CATL, elektrikli Volvo ve Polestar modellerine pil tedarik etmek üzere 2019 yılında uzun vadeli bir anlaşma imzaladı.

Volvo, 2030 yılına kadar ortalama araç başına CO2 emisyonunu %75 azaltmayı hedefliyor. Şirket, 2023 yıllık raporunda , 2018 temeline kıyasla araç başına ortalama CO2 emisyonunu %20 oranında azalttığını açıkladı.

1 comment
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
BYD-Q3

BYD, ilk sodyum iyon EV batarya tesisinin temelini atıyor

Dünyanın en büyük EV üreticisi BYD , bu hafta ilk sodyum iyon pil tesisinin…

Tesla Model Y’nin Türkiye’deki Batarya Değişim Ücreti Açıklandı: Dudak Uçuklatan Rakam!

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Türkiye pazarında satılan Model Y modelinin batarya değişim…
Elektrikli Araç Bataryası

2025’de Dünyamız Elektrikli Araç Bataryası Çöplüğüne mi dönüşecek?!

Gelecek yıl kullanım ömrünü tamamlayacak araç bataryalarının sayısının yarım milyona ulaşması bekleniyor,…

2025’te Çin’de Elektrikli Araç Batarya Çöpü Sorunu: Çözüm Yolları ve Küresel Oyuncular!

2025’te sadece Çin’de, elektrikli araç batarya çöpünün yılda 120 bin tona ulaşması…