Volvo EX60, 2025
Volvo EX60, 2025

Volvo, 2025 yılında piyasaya süreceği dördüncü elektrikli SUV modeli EX60’ı tanıttı. EX60, Volvo’nun 2023 yılında 228.646 adet satışla en çok satan modeli olan XC60’ın yerini alacak. Bu yeni model, Tesla Model Y, Mercedes EQC, Audi Q6 e-tron ve yeni nesil BMW iX3 gibi rakiplerle yarışacak.

Volvo, yeni bir platform geliştirmek için 420 milyon € kredi almıştı. EX60’ın bu bütçedeki payı bilinmese de, Volvo Cars’ın yeni Ürün ve Strateji Şefi Erik Severinson, EX60’ın, EX90’ın da temelini oluşturan SPA 2 platformunun yeni bir türevinde yükseleceğini belirtti. EX60, EX90’dan farklı olarak yapısal bir batarya paketine sahip olacak ve bu sayede daha iyi enerji yoğunluğu sağlayacak. Son söylentilere göre EX60, 644 km’ye kadar menzil sunabilecek. Ayrıca, EX60, EX90’ın 400 volt altyapısının aksine 800 voltluk bir platforma sahip olacak ve bu da daha hızlı şarj ve tutarlı performans anlamına gelecek. Volvo, bu modelde arka kısımda %15-20 oranında ağırlık tasarrufu sağlayan yeni bir montaj yöntemi kullanacak.

Henüz resmîleşmeyen EX60, söylentilere göre Luminar imzalı LiDAR sensörleri sayesinde NVIDIA’nın geliştirdiği otonom sürüş asistanına sahip olacak. Bu özellik sayesinde Volvo, yasal düzenlemelerin izin verdiği ülkelerde Level 3 otonom sürüş sunabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Çinli BYD

Çin’de Patlak Veren Skandal: Elektrikli Otomobil Markaları İflas Ediyor!

Son zamanlarda, elektrikli otomobil endüstrisindeki rekabet giderek kızışıyor ve bu da birleşmeleri…
Lynk & Co

Lynk & Co Türkiye’ye geliyor!

Ülke çapında yeni düzenlemeler yapılsa da, Çinli üreticilerin Türkiye pazarına girişi devam…
Byd Elektrikli Pick-up

BYD 2024’de ilk Elektrikli Pick-up Modelini Tanıtıyor!

BYD’nin bu yıl ilk elektrikli pick-up modelini piyasaya sürmeyi planladığı ve modeli dünya çapında satmayı planladığı öğrenildi.

Akıllı telefon üreticisi Xiaomi ilk EV’yi tanıttı. Fiyat, Menzil ve Teknik Özellikleri

Çinli akıllı telefon devi Xiaomi, dün Pekin’deki bir lansman etkinliğinde ilk elektrikli…