XPeng G6
XPeng G6

X Peng , P5 sedan ve G9 SUV’dan sonra  Avrupa’ya gelen üçüncü model olan yeni G6 elektrikli SUV – Coupé’yi tanıttı.

Yeni XPeng G6 , Çinli otomobil üreticisinin, 280 kW’a kadar doğru akım şarj gücüne ve V2L işlevselliğine (araçtan yüklemeye) olanak sağlayan 800 Volt mimarisiyle donatılmış SEPA2.0 platformunu kullanan ilk elektrikli otomobilidir. Avrupa pazarı için üç versiyon mevcut olacak :

  • Standart Aralık : 258 HP ve 440 Nm ve 66 kWh bataryaya sahip arka motor, 435 km’lik WLTP döngüsüne göre tahmini özerkliğe sahip. 
  • Uzun Menzil : Arkadaki elektrik motoru 286 HP ve 440 Nm güce sahiptir ve 87,5 kWh batarya sayesinde araç homologasyon döngüsünde 570 km menzil sağlar. 
  • Performans : İki elektrik motoruyla (aks başına bir tane) donatılmış olup, 476 HP ve 660 Nm güç geliştirir (0’dan 100 km/sa hıza 4 saniyede hızlanma). Ancak 87,5 kWh batarya 550 km’lik bir menzile (WLTP) olanak tanıyor. 

Her üç modelin de kendi kendine sınırlanan maksimum hızı 200 km/saattir ve şarj süreleri açısından bugüne kadar standart menzilli modelin 20 dakikadan daha kısa sürede %10’dan %80’e kadar şarj olabileceğini biliyoruz .

Otomobil üreticisinin beyanlarına göre , yolcu bölmesinde en uzun Avrupalılar için bile araçta yer sıkıntısı yaşanmayacak. Ayrıca merkezde bilgi-eğlence amaçlı 14,96 inçlik bir ekran yer alıyor ve sürücü bilgilerine ilişkin olarak araç 10,1 inçlik bir ekranla donatılıyor .

Son olarak G6, 20 inç alaşım jantlar, panoramik cam tavan, ısıtmalı ve elektronik olarak ayarlanabilen koltuklar, seviye 2 destekli sürüş ve 18 hoparlörlü 960 Watt stereo sistemi ile donatılmıştır.

XPeng Türkiye’de ne zaman satışa sunulacak?

Türkiye’de çok yaygın olan ve premium araç satan (ismini henüz açıklayamadığımız) bir firmanın patronu XPeng bayiliği almak için 10 günlük bayram tatilini Çin’de geçirecek. Umarım ki bu güzel arabalar çok yakında bu firmanın galerilerinde satışa çıkar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Elektrikli Araba Batarya Ömrü Bilmeniz Gereken Her Şey

Elektrikli araçların batarya (akü-pil) paketleri oldukça dayanıklıdır; çoğu modern Elektrikli araç’da kullanılan lityum iyon tipi, değiştirilmeye ihtiyaç duymadan en az on yıl dayanma kapasitesine sahiptir.

Fiat 500e, Elektrikli Otomobil Arenasında Üçüncü Kez Zafer Kazanarak İkonluğunu Kanıtlıyor!

1957 yılında dünya yollarına ilk adımını atan ve o günden bu yana…

Renault Alpine’in Büyük Planları: Elektrikli Araç Pazarında Yeni Bir Başlangıç

Fransız otomobil üreticisi Renault, Alpine yarış ve spor otomobil markasına yatırım yapmak…
Gigacasting Tek parça şasi

Tek Parça Şasi Gigacasting Nedir?

Tek parça şasi kavramı, son zamanlarda otomotiv dünyasında sıkça duyulan bir terim…