Tesla Model 2 render
Tesla Model 2 render
  • Reuters tarafından görülen isimsiz kaynaklara ve dahili belgelere göre Tesla’nın 25.000 dolarlık EV’si öldü.
  • Ancak Musk, Reuters’in yalan söylediğini ancak henüz belirli hatalara işaret etmediğini söyleyerek raporu reddetti.
  • Tesla CEO’su, şirketin aynı platforma dayanması beklenen robotaksi üzerinde “her şeyi yapması” gerektiğine karar verdi.

Tesla’nın kitlesel pazara yönelik uygun fiyatlı elektrikli otomobilinin geliştirilmesini durdurmaya karar verdiği bildirildi. Reuters, isimsiz kaynaklara atıfta bulunarak, elektrikli otomobil üreticisinin artık başlangıçta aynı platformu temel alması planlanan otonom bir robotaksi hazırlamaya öncelik vereceğini iddia ediyor. Ancak CEO Elon Musk, Twitter’da ‘Reuters (yine) yalan söylüyor’ diyerek raporu doğrudan yalanladı.

Gayri resmi olarak Model 2 olarak anılan uygun fiyatlı EV’nin başlangıç ​​fiyatının 25.000 dolar civarında olması gerekiyordu. Üretim maliyetlerini ve gerekli üretim ayak izini önemli ölçüde azaltmayı amaçlayan yeni bir araç platformu ve üretim yöntemi kullanılacaktı. Tesla’nın 2030 yılına kadar yıllık 20 milyon araç satışına ulaşma hedefinin önemli bir bileşeni olan Model 2, şirketin iddialı planlarında çok önemli bir rol oynadı.

Ancak Reuters tarafından incelenen dahili notlarla desteklenen isimsiz kaynaklar artık Model 2 programının sonlandırıldığını öne sürüyor. Kaynaklardan birine göre, ‘ Elon’un talimatı robotaksiye her şeyi dahil etmek.

Tesla Model 2 Rafa mı kalktı?

Tesla, yorum talebine hemen yanıt vermedi. Ancak CEO’nun sosyal medya platformu X’te “Reuters (yine) yalan söylüyor” diye yazdı. Ancak herhangi bir spesifik yalana işaret etmedi.

Musk, ünlü Tesla hayranı ve X kişisi Sawyer Merritt’in bir gönderisine yanıt olarak yan göz emojisini yayınladı ve Tesla’nın “FSD 12’nin performansından çok etkilendiğini ve belki de Robotaxi’ye daha fazla kaynak aktarmaları gerektiğini düşündüklerini” öne sürdü. /FSD çabası.”

Bunun Model 2’nin tamamen iptal edilmek yerine ikinci plana atıldığı anlamına gelebileceğini öne sürdü ve Musk’un cevabını onay olarak yorumladı. Ancak Reuters’in gördüğü dahili bir e-posta farklı bir hikaye anlatıyor. E-postada bir yönetici, projede çalışan çalışanlara “tedarikçilerin araçla ilgili tüm diğer faaliyetleri durdurması gerektiği” talimatını verdi. Yönetici ayrıca çalışanlardan, çabalarının “boşa gitmemesini” sağlamak için ilerlemelerini belgelemelerini istedi.

Raporun yayınlanmasının ardından Tesla hisseleri yaklaşık yüzde 3 düştü. Yatırımcılar, uygun fiyatlı bir EV’nin getirebileceği potansiyel yüksek satış hacminin, otomobil üreticisinin yüksek hisse senedi değerlemesini etkileyen faktörlerden biri olduğunu vurguladı .

Tesla, dünyanın en büyük EV pazarı olan Çin’de uygun fiyatlı bir EV konusunda geride kaldı. Bu arada Volkswagen gibi şirketler , 25.000 Euro’dan (mevcut döviz kurlarına göre yaklaşık 27.100 ABD Doları) başlayacak ve hatta 20.000 Euro’dan (yaklaşık 21.700 ABD Doları) başlayan bir fiyatla kendi uygun fiyatlı bir EV üzerinde çalıştıklarını söylüyorlar. ).

Musk bir süredir Model 2’nin tanıtımını yapmış olsa da perde arkasında onun potansiyeline tam olarak ikna olmamış olabileceğine dair göstergeler var. Walter Isaacson’ın CEO biyografisinde, üst düzey şirket yöneticilerinin Musk’ı aracın değeri konusunda ikna etmek için yoğun bir çaba harcaması gerektiği belirtiliyordu. Aslında Musk, robotaksinin geliştirilmesinin projeyi anlamsız hale getireceğini öne sürerek projeyi 2022 yılında askıya almaya çalışmıştı.

Musk son zamanlarda otonom teknolojiye önemli bir vurgu yaptı. FSD 12’yi piyasaya sürdükten sonra sistemin her yeni araca kurulmasını zorunlu kıldı . Ayrıca Musk, Amerika’daki her Tesla sahibine, özellikle de büyüme durağanlaştığından, benimsemeyi teşvik etmek için sistemin ücretsiz bir örneğini sundu.

Musk, FSD’yi “akıllara durgunluk veren” olarak övse ve gelişmiş sürücü destek sistemlerini şirketin en değerli parçası olarak görse de, teknoloji tartışmalara karıştı. Geri çağırmalar ve davalarla karşı karşıya kalan sistem, artık yoldaki diğer sistemlerin gerisinde kalıyor. Ek olarak, diğer otonom teknolojiler gibi Amerikalı tüketicilerin şüpheleriyle de karşı karşıya kalıyor .

1 comment
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

SWM Otomobillerinin 2023 Fiyatları ve Detayları

SWM, modellerinin fiyatlarını resmi bir lansmanla duyurdu. Premium DCT donanımına sahip olan…
Hozon Neta L

Hozon Neta L modeli, uzatılmış menzilli ile Nisan ayında piyasada!

Bitauto, Neta L’nin nisan ayında piyasaya sürüleceğini söyledi. Orta ve büyük SUV olarak konumlandırılacak. Beş kişilik bir düzeni benimseyecek ve Shanhai platformu üzerine inşa edilecek. İki güç formu sunacak: saf elektrikli versiyon ve genişletilmiş menzilli versiyon.

2024 Elektrikli Araç MTV Oranları!

Togg’un 2024 MTV’si 10.224 TL. Tesla’nın MTV bedeli ise 40.071 TL. 2024…
Tesla Roadster

Tesla ‘tamamen açık kaynaklı’ orijinal Roadster tasarımı ve mühendisliği, Ar-Ge belgelerini yayınladı

Tesla, orijinal Roadster tasarımını ve mühendisliğini “tamamen açık kaynak” haline getirdi ve…