Kia EV9
Kia EV9

Kia’nın ilk üç sıralı elektrikli SUV’u zaten güçlü bir talep görmeye başladıktan sonra EV9 , yüksek performanslı bir GT versiyonuna kavuşacak. Kia, EV9 GT’nin Ocak ayında “muazzam bir güç” ve diğer yükseltmelerle piyasaya sürüleceğini doğruladı.

Kia EV9 GT yükleniyor!

Kia, amiral gemisi EV9’u geçtiğimiz Haziran ayında Kore’de piyasaya sürdü. Kia, bir aydan kısa bir süre içinde 1.334’ün üzerinde EV9 modeli sattı ve Temmuz ayında da 1.251 EV9 modeli daha sattı.

ABD fiyatlarının 54.900 dolardan başladığını açıkladıktan sonra Kia, EV9’u sektör için bir “uyandırma çağrısı” olarak nitelendirdi. Kia, 2024’ün ilk üç ayında ABD’de 4.000’den fazla EV9 sattı .

Kia, ilk çıkışından bu yana yüksek performanslı bir GT donanımının tanıtımını yapıyor ancak CEO Ho-Sung Song, CEO Yatırımcı Günü sunumu sırasında bunun Ocak ayında piyasaya sürüleceğini doğruladı.

EV9 GT, Kia’nın ilk yüksek performanslı elektrikli aracı EV6 GT’yi temel alacak. Kia , bugüne kadarki en güçlü aracı olan EV6 GT’yi 2022’de tanıttı.

576 bg gücündeki EV6 GT, yalnızca 3,4 saniyede 0’dan 60 mil/saat hıza ulaşabilir. Bunu kanıtlamak için Kia, Ferrari Roma ve Lamborghini Huracan EVO’ya karşı yarıştı ve ikisini de çizgi dışında yendi.

EV6-GT

77,4 kWh’lik bir batarya ve çift motorlu güç aktarım mekanizmasıyla çalışan EV6 GT, 576 hp ve 546 lb-ft tork üretiyor. 61.600 $’dan başlayan fiyatlarla EV6 çoğu spor arabadan daha ucuz ve daha hızlıdır.

Song, EV9 GT’nin Ocak ayında piyasaya sürüleceğini doğruladı ve 4 saniyede 0’dan 100 km/sa’e (0’dan 62 mil/sa) hıza ulaşarak “muazzam bir güç” vaat ettiğini doğruladı.

AWD, yüksek çıkışlı çift motorlu sistem daha hızlı hızlanma sunacaktır. Ayrıca yüksek hızlarda daha iyi denge sağlamak için güçlendirilmiş bir süspansiyon ve elektronik frenleme de içerecek.

EV9-GT Line

Yeni nesil uygun fiyatlı Kia EV’ler

Kia ayrıca, on yılın sonuna kadar EV lideri olmayı hedefleyerek uygun fiyatlı elektrikli otomobillere odaklanacağını da doğruladı.

Song, Kia’nın büyük pazarlarda altı yeni toplu EV modeli piyasaya süreceğini doğruladı. Kia , Ekim ayındaki ilk yıllık EV Günü’nde EV2, EV3, EV4 ve EV5 dahil olmak üzere yeni modelleri tanıttı 

EV5 zaten Çin’de yaklaşık 20.000 $’dan (149.800 yuan) başlayan fiyatlarla piyasaya sürüldü. Avustralya’da yaklaşık 46.000 $’a (70.000 AUD) mal olacak.

Kia, EV3’ü bu yılın sonuna kadar piyasaya sürecek. EV3, tasarım ve teknoloji de dahil olmak üzere EV9’un en iyi özelliklerini daha küçük ve daha uygun fiyatlı bir pakette sunuyor.

EV3 konsepti

Kia’nın EV9’u gibi EV3 de Kia’nın yeni ve şık “Kaplan Yüzü” ızgarasını da içeren yeni tasarım temasını içeriyor. Resmi çıkışına yaklaşırken birkaç prototipin teste çıktığını gördük. EV3’ün yaklaşık 30.000 dolardan başlaması bekleniyor.

EV4 konsepti

EV3’ü gelecek yıl piyasaya sürülmesi beklenen EV4 takip edecek. Kia’nın EV4’ü, markanın giriş seviyesi elektrikli sedan modelidir.

Kia, gelişmekte olan pazarlara Carens EV de dahil olmak üzere iki spesifik EV’yi tanıtacak. Kia, 2026 yılına kadar 587.000 adet kitlesel elektrikli araç (toplam satışlarının %66’sı) satmayı hedefliyor.

Song, elektrikli araç talebinin kısa vadede beklenenden düşük olmasına rağmen uzun vadeli tahminlerin değişmediğini söyledi. Kia, 2030 yılına kadar 1,6 milyon elektrikli araç satmayı hedefliyor. Kia’nın CEO’su ayrıca daha küçük, daha uygun fiyatlı modellere odaklandığı için iki büyük boyutlu EV’yi iptal edeceğini de açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hyundai IONIQ 6 N, markanın şimdiye kadarki en güçlü aracı olarak çok yakında geliyor

Hyundai’nin trafiğe çıkabilen en hızlı aracı, markanın tamamen elektrikli N modellerini genişletmesiyle…
BYD Sea Lion 07

BYD’nin Sea Lion 07’siyle Elektrikli SUV Segmentine Çarpıcı Giriş!

Çin’in önde gelen elektrikli araç üreticisi BYD, Cuma günü gerçekleşen 2023 Guangzhou…

Volkswagen, Avrupa’daki Dördüncü Elektrikli Araç Batarya Fabrikası Planlarını Erteledi

Volkswagen, Avrupa’nın en büyük otomobil üreticisi, dördüncü elektrikli araç (EV) batarya fabrikası inşa planlarını şimdilik ertelemiş durumda. Şirketin CEO’su Oliver Blume, bu kararın Avrupa’daki pazar koşullarına dayandığını açıkladı.
Lucid Earth

Lucid’in 50.000 Doların Altındaki Yeni Orta Boy EV SUV’unun Adı ‘Earth’ Olabilir!

İnternette yapılan küçük bir hafiyelik, Lucid’in yeni orta boy elektrikli SUV’unun olası…