Çin’in önde gelen EV üreticisi BYD , Kasım ayında başka bir satış rekoru kırdı. BYD, geçen ay satılan 170.000’den fazla tamamen elektrikli araçla yükselişini sürdürüyor. Güçlü performans, otomobil üreticisinin satışlarda ilk kez Nissan’ı geçmesini sağladı.

BYD, Kasım ayında geçen yıla göre %31 artışla 301.903 yeni enerji aracı sattı. Bu rakama plug-in hibritler (PHEV) de dahil ancak aylık satışlarda ilk kez Nissan’ı geçmeye yetti.

Nissan , geçen yıla göre %5’lik bir büyümeyi temsil eden 279.102 araç sattı . BYD’nin genişlemesi, kilit pazarlarda tamamen elektrikli otomobillere olan talebin artmaya devam etmesiyle ortaya çıkıyor.

BYD Deniz Aslanı 07 (Kaynak: BYD)

BYD’nin saf EV satışları, Ekim ayında satılan 165.505 EV’den %3 artışla geçen ay 170.150 adede yükseldi. Bu arada PHEV satış satışları aylık bazda %3 düştü.

Elektrikli araçlar, Ekim ayındaki %54,9 ve Eylül ayındaki %52,5’e kıyasla toplam satışların %56,4’ünü temsil ederek daha büyük bir rol oynuyor.

Büyüme, BYD’nin uluslararası pazarlarda agresif bir şekilde genişlemesiyle ortaya çıkıyor. BYD, Japonya, Avrupa ve diğer önemli pazarlarda yeni modellerin lansmanının ardından geçen ay yurtdışında 30.629 NEV sattı.

BYD halihazırda Tayland, Brezilya ve Kolombiya gibi yurtdışı pazarlarda lider konumdadır. Aynı zamanda Avustralya, Hindistan, Macaristan, Meksika ve daha fazlasında da genişliyor.

BYD Dolphin EV (Kaynak: BYD)

BYD, Kasım EV satışlarından sonra Tesla’ya yaklaşıyor

Kasım satışlarındaki büyüme, BYD’nin dünya çapında en çok satan EV üreticisi unvanı için Tesla’ya yaklaşmasıyla ortaya çıktı.

Aylık satış güncellemeleri yayınlamayan Tesla, üçüncü çeyrekte 435.059 EV teslim etti . BYD, üçüncü çeyrekte 3.500 adede ulaştı ve 431.603 elektrikli model teslim etti.

Son iki ayda satılan 335.655 EV ile BYD, yılı güçlü bir şekilde bitirme yolunda ilerliyor. Tesla bu yıl 1,8 milyon EV teslim etmeyi hedefliyor. Bu arada BYD, Kasım ayına kadar 1,38 milyon elektrikli otomobil teslim etti.

Tesla, Cybertruck’un piyasaya sürülmesinin yıl sonuna kadar satışları artırmaya yardımcı olabileceğini umuyor. Hem BYD hem de Tesla, yeni rekabet ortamında talebi artırmak için bu yıl fiyatları agresif bir şekilde düşürdü.

BYD, EV yarışı yoğunlaştıkça bu ay yıl sonu promosyonunda fiyatları tekrar düşürdü . BYD’nin CEO’su Wang Chuanfu, şirketin bu yılın başlarında önümüzdeki üç ila beş yıl boyunca fiyat savaşına tamamen hazır olduğunu söyledi. BYD’nin bu süre zarfında pazar payı kazanacağından emin olduğunu da sözlerine ekledi.

BYD Şarkı L (Kaynak: BYD)

Elektrugo’nun Görüşü

BYD, markayı etkileyici bir hızla genişletmeye devam ediyor. Dolphin (~17.000 $’dan başlayan) ve Yuan Plus (~19.000 $) gibi düşük fiyatlı modellerle BYD, pazardaki en iyi noktaya ulaşıyor.

Otomobil üreticisi, Tesla’nın Model Y’sine rakip olmaya hazır iki yeni orta boy elektrikli SUV’u piyasaya sürdü. BYD’nin Song L modeli, 17 günde 11 bin ön sipariş topladı. Geçtiğimiz ay ilk “orta boy şehirli akıllı elektrikli SUV” olan Sea Lion 07’den sonra ortaya çıktı .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Lucid Earth

Lucid’in 50.000 Doların Altındaki Yeni Orta Boy EV SUV’unun Adı ‘Earth’ Olabilir!

İnternette yapılan küçük bir hafiyelik, Lucid’in yeni orta boy elektrikli SUV’unun olası…

Elektrikli Devrimin Lideri: Togg, 2024’te Pazarın Zirvesine Yükseliyor!

Elektrikli araç kullanımının artış gösterdiği günümüzde, Türkiye otomobil pazarında büyük değişimler yaşanıyor.…
Punch Ev

Tata’dan 12.000 dolara tamamen elektrikli Punch Ev Mini SUV! Fiyatı, Menzili ve Özellikleri

Tata’nın yeni elektrikli modeli Punch.ev, Ocak başında ön siparişe açıldı ve başlangıç…
Byd ucuz Ev Seagull

BYD, fiyat savaşını körüklemek için başlangıç ​​fiyatı 10.000 doların altında olan daha ucuz Seagull elektrikli otomobilini piyasaya sürdü

BYD Seagull EV Honor Edition , önceki modelden %5 daha ucuz olan 9.700 dolardan (69.800 yuan) başlıyor.