otonom sürüş
otonom sürüş


Tam otomatik araçların söz verilen geleceği henüz gerçekleşmedi. Ancak, bu durum olumlu bir yan da taşıyor çünkü AAA’nın yaptığı bir araştırma, birçok insanın otonom araçlardan endişe duyduğunu gösteriyor. İlginç bir şekilde, otonom araçların sayısı arttıkça, halkın bu araçlara olan güveni düşüş göstermiş.

AAA’nın yürüttüğü anket sonuçlarına göre, katılımcıların %66’sı sürücüsüz araçlar konusunda endişelerini dile getirdi. Bu oran, 2022’de %55 iken, geçtiğimiz yıl %68’e yükseldi. Otonom araçlara olan güven oranı ise %9 olarak belirlendi, kararsızların oranı ise %25’te kaldı. Bu rakamlar, 2022’de sırasıyla %15 ve %30 olarak kaydedilmişti.

Tüketiciler, tamamen otonom araçlardan çekinirken, sürüşe teknolojik destek sağlayan özelliklere daha açık görünüyorlar. Anket katılımcıları, çeşitli teknolojilere ilgi duyduklarını belirtirken, yarısından fazlası otomatik frenleme, otomatik geri frenleme ve şerit takip asistanı gibi özelliklere pozitif yaklaşıyor. Katılımcıların %42’si aktif sürüş yardımına ve %49’u adaptif hız sabitleyiciye ilgi gösterdiğini ifade etti.

Ancak, AAA tarafından yapılan başka bir araştırma, bu sürücü yardım sistemlerinin her zaman güvenilir olmadığını belirterek, bir miktar şüpheci yaklaşımı haklı çıkarıyor. Kısa süre önce AAA, otomatik arka fren sistemlerinin etkinliğini değerlendirdi ve gerçekleştirilen 40 testin sadece biri kaza olmaksızın sonuçlandı. Test edilen araçların yarısı, arkalarında duran sabit yayaları tespit edip durma başarısını gösteremedi.

1 comment
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Tesla Berlin

Tesla 2,2 milyon aracını geri çağırdı!

Tesla, elektrikli otomobillerinin bazı modellerindeki ikaz ışıklarının yazı boyutunun oldukça küçük olması…
Alibaba IM L7

Alibaba Destekli Elektrikli Sedan IM L7: 675 KM Menzil ile Yolda!

Çinli SAIC Motor ve Alibaba Ortaklığına Ait IM Motors, Yeni Elektrikli Sedanı…

Tesla Model Y’nin Türkiye’deki Batarya Değişim Ücreti Açıklandı: Dudak Uçuklatan Rakam!

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Türkiye pazarında satılan Model Y modelinin batarya değişim…
togg

Togg’u -20 derecede test ettiler!

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde, Sedat Bingöl (35) ve Gökhan Şensoy (37), Türkiye’nin ilk…