Tesla Beta v12
Tesla Tam Otomatik Sürüş Beta v12

CEO Elon Musk’a göre Tesla nihayet Tam Otomatik Sürüş (FSD) Beta v12’yi müşterilere sunmaya başlıyor; bu da bir başka “akıllara durgunluk veren” güncelleme.

Ancak her zamanki gibi herkesin FSD Beta’yı kullanırken çok dikkatli olması gerekir.

FSD Beta v12, Tesla’nın tartışmalı ADAS seviye 2 sistemi için en çok beklenen güncellemelerden biri oldu ve şirketin sonunda seviye 4, hatta 5 olmasını umuyor.

V12 yazılım güncellemesi

Tesla v12 yazılım güncellemesi, Musk’un “uçtan uca sinir ağları” olarak adlandırdığı şeyi tanıtıyor. Önceki FSD güncellemelerinden en büyük fark, aracın kontrollerinin artık programcılar tarafından kodlanmak yerine sinir ağları tarafından yönetilmesidir.

Pek çok iyileştirme getirmesi gereken fark yaratan bir araç olarak lanse ediliyor. Musk, daha önce birçok FSD Beta güncellemesinde olduğu gibi bunun “akıllara durgunluk veren” olduğunu bir kez daha iddia etti.

Tesla’nın geçen yıl v12’yi piyasaya sürmesi gerekiyordu ancak ertelendi. Otomobil üreticisi güncellemeyi Ocak ayında yayınlamaya başladı, ancak yalnızca birkaç müşteriye.

Geniş sürüm birçok kez ertelendi ve güncellemenin birkaç yeni sürümü yalnızca Tesla çalışanlarına ve birkaç müşteriye sunuldu.

Birçok Tesla FSD sahibi, bugün FSD Beta v12.3’ü içeren yeni bir yazılım güncellemesi (2023.44.30.x) aldıklarını bildiriyor.

Tesla’nın bu hafta başlarında yeni sürüm 12.3 güncellemesini çalışanlara ilettiğini bildirmiştik . Görünüşe göre Tesla’nın, Tesla FSD sahiplerinden oluşan daha geniş bir filoya katılmaya değer olduğuna inanması çok zaman almadı.

Musk geçen yıl v12’nin Beta olmayacağını söylemesine rağmen yeni güncelleme Tesla tarafından hala “Beta” olarak listeleniyor.

Her zamanki gibi, Tam Otomatik Sürüş (FSD) Beta’nın ismine rağmen aslında “kendi kendine sürüş” olmadığını unutmayın. Bu, sürücünün ellerini direksiyon simidinde tutmasını ve her zaman kontrolü ele almaya hazır olmasını gerektiren 2. seviye bir sürücü destek sistemidir.

Elektrugo’nun Görüşü

Bir süredir söylediğim gibi, uçtan uca sinir ağının birçok iyileştirme getiren büyük bir adım olabileceğini anlayabilsem de, fazla heyecanlanmak zor.

Sistemdeki gelişmeleri ölçmek için gerçek verilerden ziyade hala tamamen kendimizin veya başkalarının kendi anekdotsal deneyimlerine güveniyoruz; Tesla, otonom sürüş test programları yürüten diğer şirketlerin aksine, bunları yayınlamaktan kaçınmak için her zaman yolundan çekildi.

Bu çok sinir bozucu. FSD Beta v12’nin beni umutlandıran bazı etkileyici şeyler yaptığını gördüm, ancak Tesla’nın 4. veya 5. seviye otonom sürüş sistemi sunma vaadini yerine getirmesine giden yolu görmekte hâlâ zorlanıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
BYD Qin L PHEV

BYD Qin L PHEV sedan 90 km EV menziliyle ortaya çıktı!

Şu anda BYD, Çin’de Dynasty serisi kapsamında Qin Plus sedanını satıyor. BEV ve PHEV versiyonları bulunmaktadır . Qin Plus,…
2024 Toyota bZ3

2024 Toyota bZ3 Elektrikli Sedan Satışa Çıktı! Fiyatı, Menzili ve Özellikleri

Toyota, Şanghay Otomobil Fuarı’nda dünya genelinde piyasaya süreceği yeni elektrikli otomobili olan…
Volkswagen multivan t7

Volkswagen Elektrikli T7 Transporter’ı sonbaharda tanıtacak!

Üreticilerin yıllık basın toplantıları, hem geçmişin bir değerlendirmesini sunar hem de gelecek…
ac şarj

Elektrikli Araba Evde Şarj Edilir mi? Tehlikesi var mı?

Elektrikli otomobiller, elektriğin bulunduğu her yerde şarj edilebilme özelliği ile öne çıkar.…