Nissan Honda ortaklığı
Nissan Honda ortaklığı


Geçen hafta Japon medyasında süregelen bir söylenti sonunda resmiyet kazandı: Honda ve Nissan, elektrikli araçların potansiyelini keşfetmek için bir fizibilite çalışması yapmak üzere iş birliği yapma kararı aldılar. Şirket yetkilileri, ortaklaşa geliştirilecek araçlar konusunda anlaşmaya vardıklarını doğruladılar. Eğer üreticiler ortak bir karara varırlarsa, yazılım geliştirmelerinin de hızlanması bekleniyor.

Nissan Qashqai e-POWER (Kaynak: Nissan)
Nissan Qashqai e-POWER (Kaynak: Nissan)

İş birliği, henüz başlangıç aşamasında ve şu an sadece Nissan ve Honda tarafından atılan bir adım olarak görülüyor. İki şirketin de odaklanacağı alanlar, projelerin “otomotiv yazılım platformlarına, elektrikli araçlarla ilgili temel bileşenlere ve tamamlayıcı ürünlere” yönlendirilmesi planlanıyor. Yazılım kısmı, her iki üreticinin de basın bültenlerinde belirttiği gibi, güvenlik ve otonom sürüş üzerine olacak; bu da “sıfır trafik kazası hedefi” doğrultusunda ilerleyecekleri anlamına geliyor.

Nikkei Asia’nın birkaç gün önce yayınladığı bir rapora göre, Nissan ve Honda, yalnızca elektrikli araçlar için yeni bir platform geliştirmek istiyorlar. Bu ortak girişim, elektrikli araçların mühendisliğini birlikte ele almaya kadar uzanabilir. Ayrıca, Japon otomobil üreticileri, ortak bir güç ünitesi ve batarya alımı için fon biriktirebilirler.

Elektrikli Honda Prologue
Elektrikli Honda Prologue

Bu iş birliği ayrıca Ar-Ge maliyetlerini düşürecektir. Honda artık uygun fiyatlı elektrikli crossover’lar için General Motors ile çalışmıyor, bu nedenle yeni bir ortak arayışında olması şaşırtıcı değil. Nissan cephesinde ise Renault devreye giriyor. Yeni nesil Micra genel olarak yeni Renault 5e dayanacak. Aynı bileşenlerin yaklaşık %80’ini paylaşacak ve 2026’da Renault’nun kuzey Fransa’daki Douai fabrikasında üretime geçecek.

Renault 5 E-Tech
Renault 5 E-Tech

Çinli rakiplerin rekabeti artarken, Volkswagen ve Stellantis Grubu elektrikli araçlara daha büyük bütçeler ayırıyor. Geri kalmak istemeyen Japon üreticilerin bu ortaklık, gelecek yıllarda yeni bir platform ve tamamen yeni modellerin ortaya çıkmasını sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
BYD SEAL U DM-i

BYD SEAL U DM-i Türkiye’ye geliyor! Fiyatı ve Tüm Özellikleri

Çin merkezli otomobil üreticisi BYD, Türkiye‘de 29 Aralık’ta yürürlüğe giren “Bazı Elektrikli…

Mercedes-Benz’in CLA EV’si Tesla Model 3’ün rakibi olacak!

Uzun menzilli yetenekleri nedeniyle “bir litrelik araba” olarak adlandırılan yeni giriş seviyesi Mercedes-Benz EV,…
Chery ARRIZO 8 PHEV

Chery ARRIZO 8 PHEV Fiyatı, menzili ve özellikleri!

Chery, geleceğin mobilite ihtiyaçlarını karşılamak için yüksek teknolojisini sürekli olarak geliştirmeye devam ediyor.

FIAT Professional, Elektrikli Devrimde Öne Çıkıyor: Yeni E-Doblò ve E-Scudo Modelleri Türkiye’de Satışta!

FIAT Professional, Türkiye Hafif Ticari Araç pazarında elektrifikasyon alanında önemli bir adım…