Japon otomobil üreticileri, BYD ve diğer Çin EV’leri tarafından pazarın dışına itilmemek için çabalıyor . Honda ve Nissan, talebi artırmak için denizaşırı pazarlarda oranları düşüren son şirketler oldu.

Sektörün elektrikli araçlara geçiş sürecinde Japon otomobil üreticilerinin en geride kalanlar arasında yer aldığı bir sır değil.

Aynı şirketler bunun bedelini yurt dışı pazarlarda ödüyor. Asia News Network’ün yeni bir raporuna göre Nissan ve Honda, alıcı çekmek için Tayland’da fiyatlarını düşürdü ve faiz oranlarını da %0’a indirdi.

Bu hareket, özellikle Honda için nadirdir. Honda Automobile (Tayland) CEO’su Hideo Kawasaka, Çin EV satışlarındaki yoğun rekabetin promosyonları gerekli kıldığını söyledi.

Özellikle BYD’ye işaret etti. Kawasaka, “Çin markalarıyla rekabetin farkındayız” dedi. Yeni EV’ler, Honda Civic ve Accord’un genellikle hakim olduğu C ve D segmentlerini devralıyor.

Tayland’dan önce Kawasaka, Çin’de Honda için beş yıl çalıştı , “burada Chang’an veya BYD’ye karşı savaşmak zorunda kaldık.”

BYD SEAL elektrikli sedan (Kaynak: BYD)

Honda ve Nissan elektrikli araçlara ayak uydurmak için fiyatları düşürdü

BYD ve diğerleri, uygun fiyatlı elektrikli modellerle Çin’deki ve yurt dışındaki rekabeti sıkıştırıyor. Honda şefi, “Satış fiyatının rekabet yeteneğini etkilediğini kabul etmeliyim” dedi.

Fiyat indirimlerinin “dikkatle değerlendirilmesi gerekmesine” rağmen, “yüzde 0 faiz artı ücretsiz birinci sınıf sigorta gibi kampanyalar bu yılın sonunda sunacağımız teşvikler olacak” dedi.

Honda City, Civic, HR-V ve Accord’da “yoğun promosyonlar” sunuyor. Alıcılar %0 faiz veya 100.000 – 150.000 baht (2.840 – 4.260 $) arasında bir indirim ve %1,89’dan başlayan oranlar arasından seçim yapabilir. Üçüncü seçenek ise 5.000 baht (142 $) tutarında daha düşük bir peşinat ödemesi sunuyor.

Honda’nın ilk EV’si Prologue Elite (Kaynak: Honda)

Aralarında Nissan, Mitsubishi, Mazda ve Suzuki’nin de bulunduğu diğer Japon otomobil üreticileri Tayland’da %0 faiz veya indirim seçenekleri sunmayı planlıyor. Teklifler Motor Expo’da açıklanacak ve yıl sonuna kadar devam edecek.

Electrugo’nun Görüşü

Haber, Tayland’ın otomobil endüstrisinin hızla elektrikli araçlara geçiş yaptığı bir dönemde geldi. Toyota ve Suzuki hâlâ bölgenin en büyük otomobil üreticileri olmasına rağmen BYD yükselişte.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Tayland’a girdikten sonra BYD, elektrikli araç satışlarının üçte birinden fazlasını oluşturuyor. Autolife Tayland’a göre EV üreticisi, yeni araç satışlarının yaklaşık %4’üyle Nissan, Mazda ve Mitsubishi’yi geçti .

Tayland hükümeti 2030 yılına kadar ülkede üretilen araçların %30’unun elektrikli olmasını istiyor. EV’ler genel otomobil satışlarının yaklaşık %10’unu temsil ediyor; bu oran geçen yılki %1’den daha yüksek.

Elektrikli araçların benimsenmesi dünya çapında arttıkça bu eğilimin devam etmesi bekleniyor. Çin ilklerden biriydi ve şimdi Tayland gibi denizaşırı pazarlardaki otomobil üreticileri elektriğe geçme baskısını hissediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Yeni Zeekr 001

Yeni Zeekr 001, 580 kW gücüyle Çin’de 37.500 Dolara satışa sunuldu!

Geely Group’un yeni Zeekr 001‘i, selefine kıyasla birçok geliştirmeyle Çin’de piyasaya sürüldü. 580 kW’a kadar güce, 700…
JAECOO 7

JAECOO 7, Türkiye’ye giriş için gün sayıyor!

Çin menşeli otomotiv markası JAECOO, Türkiye pazarına girmek için heyecanla bekliyor. JAECOO,…

Rusya’nın yeni iğrenç ‘Tesla katili’ Elektrikli Aracı hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Rusya’nın Moskova Politeknik Üniversitesi’nden bu hafta başında sosyal medyada paylaşılan yeni bir…

Kia EV6 GT, BMW M2 Benzinliye karşı yol tutuş testi

Kia’nın yüksek performanslı EV’si mi yoksa gazla çalışan BMW M2 mi? Hangisinin performansı…