Byd Yeni Ev
Byd Yeni Ev

Önde gelen EV üreticisi BYD, yeni Seagull (Dolphin Mini) piyasaya sürdükten sonra 9.700$ gibi düşük bir başlangıç ​​fiyatıyla otomobil sektörünü sarstı. 

BYD’nin yeni Seagull EV’si sektörü şok etti

BYD, bu ayın başlarında yeni Seagull EV Honor Edition’ı (yurtdışında Dolphin Mini) yaklaşık 9.700 $’dan (vergile hariç yaklaşık 310.000Tl.) başlayan “şok bir fiyatla” piyasaya sürdü.

BYD’nin Blade pilleriyle çalışan yeni EV, 30,08 kWh ve 38,88 kWh versiyonlarıyla sunuluyor. İlki 190 mile (305 km) kadar CLTC menzili için iyidir, ikincisi ise 252 mile (405 km) kadar sağlar. Ayrıca 30 dakikada %30’dan %80’e kadar şarj olabiliyor.

İç kısım, 10,1 inçlik dönen orta ekranı ve minimalist tasarımıyla ucuz bir EV’ye benzemiyor.

DiLink’in akıllı ağı sayesinde kullanıcılar etkileşime girebilir ve videoları oynatabilir. Yerel haberlere göre Martı, eski Lamborghini tasarımcısı Wolfgang Egger’in tasarıma öncülük etmesi nedeniyle “Lamborghini mini” lakabını kazandı.

Belki daha da önemlisi, BYD’nin Lamborghini mini’den kar elde ettiği bildiriliyor ve bu da Amerikalı otomobil üreticilerini endişelendiriyor.

Dolphin Mini lansmanı (Kaynak: BYD)

GM eski yöneticisi ve Caresoft Global’in şu anki otomotiv başkanı Terry Woychowski’ye göre, BYD’nin yeni Martısı “sektörün geri kalanı için açık bir çağrı” olabilir.

Yeni bir CNBC raporunda Woychowski, Amerikalı otomobil üreticilerinin buna ayak uydurmaya çalıştığı bir dönemde düşük maliyetli elektrikli otomobili “önemli bir olay” olarak nitelendirdi.

Seagull EV

Amerikalı otomobil üreticileri rekabet edebilmek için uygun fiyatlı elektrikli araçlara bakıyor

Bir mühendislik danışmanlık firması olan Caresoft, müşterilerinin verimliliği nasıl artırabileceklerini belirlemek için bir aracın her parçasını (dijital ve fiziksel olarak) inceliyor.

Yeni BYD Martısını inceledikten sonra firma, onun basit ve verimli bir şekilde tasarlandığını, inşa edildiğini ve uygulandığını gördü. Ancak Caresoft beklenenden daha iyi kalite ve güvenilirlikle karşılandı.

Woychowski, “Yaptıkları şey çok iyi yapıldı” diye açıkladı. “Verimli bir şekilde yapıldı.” 10.000 doların altında bir ücret, bu bir hırsızlıktır.

Her ne kadar BYD’nin ABD yolcu EV pazarına girme planı olmasa da, Martı Amerika’ya gelirse muhtemelen ortalama elektrikli otomobilden onbinlerce dolar daha ucuz olacak.

BYD, Seagull EV’yi Güney Amerika’da Dolphin Mini olarak piyasaya sürdü. Brezilya’da EV’nin başlangıç ​​fiyatı 20.000 $ (99.800 BRL) civarında.

Bu arada Avrupalı ve Amerikalı otomobil üreticileri kaçınılmaz olana hazırlanıyor. Ford Model E’nin baş işletme sorumlusu Marin Gjaja, yakın zamanda CNBC ile yaptığı bir röportajda, “Zaman içinde otomotiv üreticilerinin eninde sonunda önemli olan tüm pazarlara girdiğini gördük” dedi .

Ford , kompakt elektrikli pikap ve SUV dahil olmak üzere daha küçük, daha uygun fiyatlı EV’lere odaklanma planlarını değiştiriyor . Kaynaklara göre ilk modelin 2026 yılında 25.000 dolar civarında bir başlangıç ​​fiyatıyla piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Rakip GM, gelecek yıl Ultium platformunu temel alan yeni nesil Chevy Bolt EV’yi tanıtmayı planlıyor. CFO Paul Jacobson’a göre yeni Bolt EV, LFP pillerini kullanan ilk Ultium tabanlı modeli olarak milyarlarca dolar tasarruf edecek . Ford ayrıca maliyetleri düşürmek amacıyla yeni nesil modellerinde LFP pilleri kullanmayı planlıyor.

Elektrugo’nun Görüşü

Avrupalı ve Amerikalı otomobil üreticileri halihazırda pazar payını kaybediyor. Ford’un CEO’su Jim Farley geçen ay Wolfe Research konferansında, otomobil üreticilerinin BYD gibi Çinli otomobil üreticilerine ayak uyduramaması durumunda “gelirinizin %20 ila %30’unun risk altında olacağı” konusunda uyardı .

1 comment
  1. Renault’nun Dacia Spring’i daha basit olabilir ama Avrupa’da vergi öncesi sadece 15 bin dolar. Peugeot e208’in fiyatı 20 bin dolar. Çin fiyatları daha ucuz ama o kadar da ucuz değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Renault 5

Renault 5 Elektrikli olarak geri döndü! İşte fiyatı, menzili ve özellikleri

Renault 5, Avrupa pazarında 25.000 dolara yaklaşan bir başlangıç fiyatıyla birçok rakibinin…

2024 Hyundai KONA Elektrik

Yenilenen 2024 Hyundai Kona Elektrik, tüm yönleriyle göz alıcı bir güncelleme geçirdi.…
Togg T10X D-Smart

D-Smart GO, Togg T10X kullanıcılarının hizmetinde!

Türkiye’nin önde gelen mobilite alanında hizmet sunan küresel teknoloji markası Togg ile…

Hangisi daha hızlı? Tesla mı yoksa BYD mi?

Tesla Model 3 Tesla’nın 2017’de piyasaya sürdüğü Model 3, elektrikli sedan kategorisinde…