BYD Sea Lion 07
BYD Sea Lion 07

Çin’in önde gelen elektrikli araç üreticisi BYD, Cuma günü gerçekleşen 2023 Guangzhou Uluslararası Otomobil Fuarı’nda ilk orta boy elektrikli SUV modeli olan Sea Lion 07’yi tanıttı. Bu lansman, Tesla ile arasındaki rekabeti daha da kızıştırmaya yönelik bir hamle olarak dikkat çekiyor.

BYD, Sea Lion 07’nin tasarımında eski Audi ve Lamborghini baş tasarımcısı Wolfgang Egger tarafından yönetildiğini açıkladı. Aracın görünümü, suya atlayan Deniz Aslanlarından ilham alarak oluşturulan beş kollu bir tasarımı benimsemektedir.

BYD Sea Lion 07

Sea Lion 07, BYD’nin genişleyen Ocean serisinin bir parçası olarak, Dolphin hatchback ve Seal sedan’ın ardından geliyor. BYD, Sea Lion 07’nin, Ocean serisinin “yeni” tarzını benimseyerek, yeni bir elektrikli araç alt markasını başlatmayı planladığını belirtiyor.

Elektrikli güç aktarma organında E-platform 3.0’ı temel alan Sea Lion, BYD’nin iddiasına göre teknolojik özellikleriyle menzili artırıp sürüş güvenliği ve performansını düşük sıcaklıklarda iyileştiriyor.

4.830 mm uzunluğunda, 1.925 mm genişliğinde ve 1.620 mm yüksekliğindeki Sea Lion 07, Tesla’nın Model Y’sine (L – 4.760 mm, W – 1.921 mm, H – 1.624 mm) rakip olacak ölçülere sahiptir.

Sea Lion 07 Fiyatı

BYD’nin bu ilk orta boy elektrikli SUV’si, 27.700 – 35.900 dolar arasında bir maliyetle satışa sunulacak. Model Y ile rekabet edecek olan Sea Lion 07, 36.900 – 50.500 dolar arasında değişen fiyatlarla mücadele edecek.

BYD, Ekim ayında 165.500’den fazla tamamen elektrikli araç satarak etkileyici bir performans sergiledi. Bu yıl içinde toplamda 1,2 milyondan fazla elektrikli araç satışına ulaşan BYD, Tesla’nın liderliğine daha da yaklaşıyor.

Tesla’nın üçüncü çeyrekte 435.059 araç teslim ettiği bir dönemde, BYD 431.603 EV teslim ederek Tesla’yı yakından takip ediyor. BYD, Sea Lion 07 ile bu farkı daha da daraltmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Mini Aceman

Tam elektrikli Mini Aceman geliyor, Üstelik 218 bg Gücünde! İşte Menzili ve Özellikleri

218 bg Gücünde Tam elektrikli Mini Aceman geliyor
Punch Ev

Tata’dan 12.000 dolara tamamen elektrikli Punch Ev Mini SUV! Fiyatı, Menzili ve Özellikleri

Tata’nın yeni elektrikli modeli Punch.ev, Ocak başında ön siparişe açıldı ve başlangıç…
Pony.ai

Pony.ai, L4 otonom kamyonlarını Çin’in açık yollarında test etmek için yeni bir lisans aldı

Otonom robotaksi sürüşlerini Çin genelinde yıllarca genişlettikten sonra, otonom sürüş uzmanı Pony.ai , teknolojisini…

Hyundai’nin Lüks Markası Genesis, Yepyeni GV90 Elektrikli Süper SUV’uyla Çığır Açıyor

Hyundai’nin lüks markası Genesis , Ulsan’daki fabrikasında üretilecek yeni bir “süper büyük” elektrikli SUV’u…