Volkswagen, bu hafta ikinci kez en popüler elektrikli otomobillerinden bazılarının üretimini durdurma kararı aldı. Almanya’daki Emden fabrikasında bulunan üretim hatları, ID.4 ve ID.7 modellerini etkileyecek şekilde durma noktasına geldi. Alman otomotiv devi, üretim duraklatma süresini ikinci bir tesise kadar uzatma kararı aldı.

Emden fabrikasındaki üretim hatları Perşembe günü durma noktasına geldiğinde, bir VW sözcüsü, haberin ID.4 ve ID.7 modelleri için elektrik motorlarının bulunmadığı bir dönemde geldiğini açıkladı.

Volkswagen, üretim duruşunu Cuma ve Pazartesi gününe kadar uzatma planları yapıyor. Emden, Avrupa’nın üçüncü büyük otomobil dağıtım merkezi olup, Passat, Alltrack, Atreon ve GTE gibi modelleri üretmektedir.

Volkswagen, Emden’de ID.7 üretimini kutluyor (Kaynak: Volkswagen)

Geçen yıl, otomobil üreticisi EV üretimini ilerletmek amacıyla Emden fabrikasına 1,1 milyar dolarlık bir yatırım yapacağını duyurdu.

ID.4, geçen Mayıs ayında Emden’deki montaj hattından çıkan ilk elektrikli araç olma özelliğini taşıyor ve Zwickau tesisinin ardından Almanya’da elektrikli araç üretmeye başlayan ikinci fabrika oldu. ID.7’nin üretimi ise Ağustos ayında Emden’de başladı.

Ancak, devasa yatırımlara rağmen talebin yavaşlaması, Volkswagen’in bu yaz tesisteki EV üretimini azaltmasına neden oldu.

(Kaynak: Volkswagen)

Bu duraklama, Volkswagen’in birkaç ay içinde birçok Alman fabrikasında EV üretimini kestiği bir döneme denk geliyor. Daha yüksek enflasyon ve faiz oranları, azalan sübvansiyonlar ve artan rekabet, şirketin siparişlerde yavaşlamasına neden oldu.

Bu haftanın başlarında, Volkswagen Zwickau fabrikasında üretimi yaklaşık üç hafta süreyle durdurduğunu açıkladı. Ayrıca, Kassel’deki tesisinde e-sürücülerin üretiminin sınırlı ölçüde mümkün olduğunu belirtti.

Bu durma, VW ID.4, ID.5 ve Audi Q4 e-tron’u etkileyecek; ancak ID.3 ve Cupra Born modellerini etkilemeyecek.

Ayrıca, azalan siparişler nedeniyle Ekim ayının sonuna doğru, Volkswagen Dresden tesisindeki yaklaşık 300 çalışanını işten çıkardı ve tesis bu yılın başlarında ID.3 üretimini durdurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
RENAULT RAFALE E-TECH 4X4-300 HP

Renault Rafale E-Tech 4×4 300 HP, PHEV Crossover Coupe Tanıtıldı!

Arka akstaki ekstra motor, Rafale AWD sağlar, Atelier Alpine donanımı uyarlanabilir Alpine süspansiyona sahiptir ve 22 kWh pil, 100 km. menzili sağlıyor.
SWM G03F SUV

SWM Motors G03F SUV Türkiye’de 1.059.500 TL’den satışa sunuldu!

Shineray Group’un önde gelen otomotiv markalarından biri olan İtalyan SWM, Türkiye pazarına…

Audi, Porsche ile Ortaklaşa Geliştirilen KKD Elektrikli Araç Platformu İçin Elektrik Motorları Üretmeye Başladı

Audi, uzun süredir beklenen ve Porsche ile birlikte geliştirilen Premium Platform Elektrikli…
ac şarj

Elektrikli Araba Evde Şarj Edilir mi? Tehlikesi var mı?

Elektrikli otomobiller, elektriğin bulunduğu her yerde şarj edilebilme özelliği ile öne çıkar.…