elektrikli araçlar
elektrikli araçlar

2024 yılı, otomotiv endüstrisinde beklenmedik bir değişimi beraberinde getiriyor. Elektrikli otomobillere olan talebin azalacağı öngörüsü yapan birçok üretici, bu kehanetin Ocak ayı verilerinde doğruluk kazandığını düşünüyor. Geçtiğimiz yılın çoğunu sektörün zirvesinde geçiren Tesla, 2024 yılının ilk ayında ilk 10’a girememesiyle sürpriz bir düşüş yaşadı.

Dacia Sandero, şimdi zirvede.

Bu dönemde dikkat çeken bir değişiklikle, Tesla’nın liderliğini bıraktığı yerde, geçen yıl Tesla Model Y ile başa baş bir rekabet içinde olan Dacia Sandero, şimdi zirveye çıkarak adından söz ettiriyor. ACEA verilerine göre, Sandero Ocak ayında toplamda 23.696 adet satış gerçekleştirerek birinciliği elde etti. İkinci sıradaki isim ise 17.247 adetle Volkswagen Golf oldu. Sandero’nun satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artarken, Golf ise yüzde 50’lik çarpıcı bir artışla dikkat çekiyor. Üçüncü sıradaki Peugeot 208 ise satışlarını yüzde 18 artırarak 15.883 adede ulaştırdı.

Tesla Model Y, bir önceki yıl Avrupa’nın en çok satan modeli olmasına rağmen, bu yılın ilk ayında beklenmedik bir performans sergileyemedi. Sadece 10.901 adet satışla yetinen Model Y, listede 19. sıraya geriledi. Elektrikli otomobil pazarındaki bu değişim, sektörde yeni liderleri ve rekabet dinamiklerini ortaya koyuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Xiaomi SU7

Xiaomi’nin Elektrikli Otomobili SU7 Tanıtıldı: 800 Km Menzil ve İleri Teknoloji Özellikleri!

Xiaomi’nin ilk otomobili, tanıtımı 28 Aralık’ta yapılacak ve resmi olarak 800 kilometre…
JAECOO 7

JAECOO 7, Türkiye’ye giriş için gün sayıyor!

Çin menşeli otomotiv markası JAECOO, Türkiye pazarına girmek için heyecanla bekliyor. JAECOO,…
Renault Symbioz hibrit

Renault Symbioz Nihayet tanıtıldı! İşte Tasarım ve Teknik özellikleri

Renault, SUV segmentindeki güçlü varlığını daha da genişleterek ürün gamını zenginleştirmeye devam…
Hyundai IONIQ 6 Black Edition

Hyundai, içten yanmalı motorlu araçlardan elektrikli araçlara geçişi teşvik etmek için Kore’de takas programını başlatıyor!

Hyundai, elektrikli araç alımını teşvik etmek için takas planını başlattı