Elektrikli Nissan GT-R
Elektrikli Nissan GT-R

Japon üreticinin sınırları zorlayan efsanesi, birkaç yıl içinde elektriklenmeye yöneliyor. Nissan GT-R, R35 kasa koduyla anılan bu araç, tarihine damgasını vurmuş eski bir model. İlk kez 2007’de yollara çıkan bu otomobil, tasarımını tam 23 yıl önce tanıtılan 2001 Skyline GT-R konseptine dayandırıyor. Yani, GT-R ile birlikte doğan nesil, eğitim sürecini tamamlamış durumda. Ancak, eskinin değerini yitirmede GT-R, özellikle Amerika gibi bazı pazarlarda satış rakamlarını 6 katına çıkarmayı başarmıştır.

Ancak, R35’in emekli olma vakti geldiği açıkça görünüyor. Geçtiğimiz ekim ayında Japonya Mobilite Fuarı’nda tanıtılan tam elektrikli Hyper Force konsepti, Nissan‘ın artık aynı fikirde olduğunu gösteriyor. Bu çılgın tasarım, etkinliğin tamamını etkisi altına alarak 1360 bg güç vaat ediyor.

Japon üreticinin fizik kurallarına meydan okuyan efsanesi, birkaç yıl içinde elektriklenecek.

Nissan Tasarım Başkanı Giovanny Arroba, Autocar’a yaptığı röportajda “(Hyper Force) 2030’a kadar ulaşabileceğimiz cesur ancak gerçekçi bir hedef. Tasarımı, oranları ve karakteri abartılı değil.” diyerek umut veriyor. Ancak, GT-R hayranlarının bir kısmı, gelecek modelin içten yanmalı bir motora sahip olmasını istiyor. Diğer bir grup ise 1360 bg gücün hayalini kuruyor.

Daha önce Nissan Ürün Patronu Ivan Espinosa’nın elektrikli GT-R hakkındaki açıklamalarını hatırlarsak, katı hal piller yeterince gelişmeden elektrikli bir GT-R üretilmeyeceğini belirtmişti. 1360 bg seviyesine ulaşabilmek için GT-R’ın 3 veya 4 elektromotor taşıması mümkün görünüyor. Ayrıca, Nismo versiyonunda ağırlıktan tasarruf etmek adına daha küçük bir bataryanın kullanılabileceği konuşulanlar arasında.

2028 yılında Nissan’ın katı hal pilli modeller üretmeye başlayacağını biliyoruz. Bu teknolojiyi kullanabilmek için yeni bir platformun tasarlanması da gerekecek. Ayrıca, bu tarihten itibaren Nissan, tam elektrikli SUV ve pickup modellerine de büyük yatırımlar yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

SWM Otomobillerinin 2023 Fiyatları ve Detayları

SWM, modellerinin fiyatlarını resmi bir lansmanla duyurdu. Premium DCT donanımına sahip olan…
Yeni Kia EV3

Yeni Kia EV3’ün 23 Mayıs’ta Son Halini Göreceğiz!

Elektrikli otomobil pazarı, uzun süre devam eden hızlı büyümenin ardından ivmesini kaybetmeye…
Byd Atto 3

BYD Türkiye 2024 için Yeni Yıl Kampanyaları

BYD, 2024 yılına enerji dolu bir başlangıç yaparak yeni bir satış kampanyası…

Volvo, Proterra’nın Güç Merkezine Milyonlarca Dolarlık Yatırım Yapıyor: Elektrikli Devlerin Güç Birliği!

Volvo Group, Proterra’nın akü işi için düzenlenen açık artırmayı 210 milyon dolarlık…