Türkiye’de ulaşım, spor ve eğlence amacıyla kullanılan bisikletler, son zamanlarda elektrikli dönüşüm ile ekonomik ve çevreci bir alternatif haline gelmiştir. Bu dönüşümü sağlayan yerli girişim Byqee tarafından tasarlanan kitler, kısa sürede klasik bisikletleri tek bir şarjla 45 kilometreye kadar menzile sahip elektrikli bisikletlere dönüştürmektedir. Bu kitler, Zaxe tarafından üretilen yerli 3D yazıcılarında üretilmektedir.

Her geçen gün çevreci ve ekonomik çözümlerin etki alanı genişlemekte olup, özellikle elektrikli bisikletler bu alanda tercih edilmektedir. Ancak standart yapıları nedeniyle fabrikalarda üretilen elektrikli bisikletler, bisiklet tutkunları tarafından tercih edilmemektedir. Bu ürünler yılda 40 milyon dolarlık bir hacme sahip olup, Türkiye’nin ihracat potansiyelini oluşturmaktadır.

Elektrikli bisikletlere dönüşüm yapmak isteyenlerin tercihi genellikle Byqee’nin ürettiği elektrikli bisiklet setlerinden yana olmaktadır. Zaxe, Türkiye’nin yerli ve milli 3D yazıcı üreticisi olarak, Byqee ile iş birliği yaparak bu dönüşüm kitlerini üretmektedir. Ayrıca, bisikletlerde kullanılan çeşitli parçalar da Zaxe tarafından üretilmektedir, bunlar arasında telefon tutacağı, sepet ve matara gibi parçalar da bulunmaktadır.

Türkiye’de her yıl 420 bin adet klasik bisiklet üretilmektedir. Küresel ısınma sorunu ve Covid-19 gibi sebeplerle ulaşım bireyselleşmekte ve bu durumda dünya genelinde karbon salınımını azaltmayı hedefleyen çevreci ulaşım alternatifleri ön plana çıkmaktadır. Bu bağlamda, bisikletler hem ekonomik hem de çevresel etkileri nedeniyle tercih edilen ulaşım araçları haline gelmiştir. Bu talebi karşılamak için bisiklet fabrikaları ekstra mesailerle üretime devam etmektedir.

Byqee‘nin sunduğu dönüşüm kitleri sayesinde dakikalar içinde klasik bisikletlerin elektrikli ulaşım araçlarına dönüşmesi, bu alanda önemli bir fark yaratmaktadır. Zaxe’nin ürettiği yerli 3D yazıcılar sayesinde, tek şarjla 45 kilometre menzile kadar ulaşım imkanı sunan elektrikli bisikletler için kritik parçalar üretilmektedir.

Zaxe Genel Müdürü Emre Akıncı, Türkiye’nin bisiklet üretim potansiyelinden bahsederken, “Ulaşım sorunlarına yönelik ideal çözüm elektrikli bisikletlerden gelmektedir” ifadesini kullanmaktadır. Akıncı, ülke genelinde yıllık 400-420 bin adet bisiklet üretildiğini ve 2021’in ilk 5 ayında bisiklet ihracatının geçen yıla göre %93,6 arttığını belirtmektedir. Türkiye’de üretilen bisikletlerin %70’i ihraç edilirken, %30’u ise iç tüketim için kullanılmaktadır.

Byqee’nin Zaxe 3D yazıcıları ile ürettiği elektrikli dönüşüm kitleri sayesinde, klasik bisikletlerin dakikalar içinde 45 kilometre menzile kadar yol yapabilen elektrikli ulaşım araçlarına dönüşmesi sağlanmaktadır. Akıncı, dünya genelinde otomobil yolculuklarının %40’ının 5 kilometre ve altındaki mesafeler için yapıldığını düşünerek, Byqee ile yapılan iş birliğinin ekonomiye ek olarak çevreye de önemli katkılar sağladığını vurgulamaktadır.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınız aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Gocycle-CX-Grey-Rear-Side

Premium e-bisiklet markası Gocycle, gördüğünüz en şık görünümlü kargo bisikletini tanıtıyor!

Gocycle hakkında bir şeyler biliyorsanız şık, egzotik tasarımlarla tasarlanmış şık elektrikli bisikletler…

Lotus Type 136: Yenilikçi Tasarımıyla Öne Çıkan Lüks Elektrikli Bisiklet

Lotus Type 136, bu hafta 20.000 £ veya neredeyse 25.000 ABD Doları tutarındaki etiketle tanıtıldı. Bu yüksek fiyatın arkasında Lotus rozeti kadar yüksek mühendislik ve tasarım maliyetleri de bulunuyor.
e-bisiklete

Karda e-bisiklete binmek için 10 ipucu!

Karda e-bisiklete binmenize yardımcı olacak 10 ipucu!

Lectric Ebikes’in Macera Tarzı E-Bisikleti: Lectric XPeak

Lectric Ebikes’in her şeyi ortaya koyduğu düşünüldüğünde, şimdi harika fiyatlı Lectric XPeak’e de göz atma zamanı. Bu e-bisiklet, tam boyutlu kalın lastikli sınıfının sunduğu macerayı yaşamanıza olanak tanır. Şirketin tanınmış Lectric XP 3.0’ın yanı sıra sunulan