Nio batarya
Nio batarya

Çinli girişim Nio , birkaç ay içinde pil değiştirme hizmetinin bir parçası olarak satışa sunulacak ilk seri üretilen yarı katı pil paketini piyasaya sürdü. Bu batarya 260 Wh/kg enerji yoğunluğu sunuyor ve 1.055 km’ye kadar menzil sağlıyor.

Nio, 2014 yılında kurulan üst düzey bir elektrikli otomobil markasıdır. Şu anda arabaları çoğunlukla 75 kWh ve 100 kWh olmak üzere iki pil seçeneğiyle sunulmaktadır. Müşteriler ayrıca aylık ödeme ile hizmet aboneliği olarak akü seçerek aküsüz bir araba satın alabilirler. Yakın zamanda Nio markalı araçlara, uzun yolculuklar için 150 kWh kapasite sunan bir akü seçeneği daha eklenecek. Yalnızca abonelik yoluyla kullanılabilecektir. Bu pil paketinin seri üretimi Çin’de başladı.

Nio 150 kWh Batarya!

Nio, 2021’deki ilk duyurunun ardından nihayet 150 kWh yarı katı pilin (SSB) seri üretimine başladı. Aynı zamanda Nio’nun pil hücresi tedarikçisi olarak da görev yapan Pekin merkezli bir pil üreticisi olan WeLion New Energy Technology tarafından tasarlandı.

Nio’ya göre 150 kWh SSB hücreleri 360 Wh/kg enerji yoğunluğuna sahip. Ve paketin tamamı 260 Wh/kg yoğunluğa sahip. Bu paketin bir diğer özelliği ise sıradan akülere göre altı kat daha güçlü bir soğutma sistemidir. 150 kWh SSB’nin ağırlığı yalnızca 676 kg olup, bu Nio’nun 100 kWh pil paketinden yalnızca 20 kg daha fazladır. Karşılaştırma için BYD’nin 135,5 kWh LFP aküsü 903 kg ağırlığındadır . Yani WeLion ve Nio, SSB’lerinin ağırlığını azaltarak harika bir iş çıkardılar.

Nio, 150 kWh SSB’nin tam olarak ne zaman hayata geçeceğini açıklamadı. Ancak Nio, sosyal medyada resmi lansmanın bu yılın ikinci çeyreğinde planlandığını söyledi. Seri üretimin başlaması, 150 kWh SSB’nin birkaç ay içinde Nio’nun Güç Takas İstasyonlarında (PPS) satışa sunulacağının sinyalini veriyor. Lansman için en iyi zaman, birçok turistin Batı Çin eyaleti Sincan’ı ziyaret ettiği yaz aylarıdır.

Daha önce, Nio kurucu ortağı ve CEO’su William Li, Nio ET7 sedanı 150 kWh yarı katı pille test etmişti . Kalan %3 pil kapasitesiyle tek şarjla 1.044 km yol kat etti. Test etkinliği sırasında William Li, bu pilin daha önce Kunming’den Beihai’ye giden bir rotada test edildiğini ve şarjla 1.145 km yol kat ettiğini paylaştı. Bu, seri üretilen bir elektrikli araç için dünya rekorudur.

Kaynak: Weibo

1 comment
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Nio ET9 SUV

NIO’nun 112 bin dolarlık amiral gemisi ET9 Fiyatı, Menzili ve Teknik Özellikleri

NIO (NIO), hafta sonu “yeni nesil üst düzey iş kullanıcılarını” hedefleyen birinci sınıf…
Nio ET9

Nio ET9, Ultra Hızlı Şarj 600 KW!

ET9, Çinli otomobil üreticisinin elektrik serisinin en üstünde yer alıyor ve ışık hızında şarj hızlarını destekleyen 900 voltluk bir elektrik mimarisine sahip.
QuantumScape

QuantumScape’in katı hal pilleri en son testi geçti, menzil kaybı olmadan 500.000 km sunabilir

Katı hal pil prototiplerinin otomotiv ortaklarına ilk teslimatından bir yıl sonra QuantumScape,…

Volvo, Proterra’nın Güç Merkezine Milyonlarca Dolarlık Yatırım Yapıyor: Elektrikli Devlerin Güç Birliği!

Volvo Group, Proterra’nın akü işi için düzenlenen açık artırmayı 210 milyon dolarlık…