Togg-Batarya
Togg-Batarya

Togg’un batarya ortağı Çinli Farasis, tek şarjla 1.000 kilometre üzeri menzil sağlayacak ve 10 dakikalık şarjla 400 kilometre yol alabilen yeni batarya çözümünü tanıttı.

Yerli otomobilde modüllerden paketlere dönüştürülen kesecik tarzı hücreleri kullanan Farasis, ‘Super Pouch Solution’ ya da kısaca SPS adını verdiği yeni tasarımla enerji yoğunluğunu 220 Wh/kg’nın üzerine çıkarmayı başardı.

Çinli firma, hücreden pakete (CTP) ilkesiyle geliştirilmiş enerji yoğunluğu yüksek bataryalara odaklanarak, Togg’un T10X’ten sonraki yeni modellerinde modülsüz, büyük hücreli yapıya geçeceği düşünülmekte.

SPS tasarımı, batarya paket maliyetini %33 düşürecek, enerji yoğunluğunu ise modüllü bataryaya kıyasla %30 artıracak ve aynı zamanda eski nesil bataryalardan 20-30 kilogram daha hafif bir çözüm sunacak.

Farasis’in 800VTC (Turbo Charge) adını verdiği 800V elektrik mimari teknolojisi, yeni nesil Togg’ların 10 dakikada 400 kilometre menzile ulaşmasını mümkün kılacak.

Togg CEO’su Gürcan Karakaş’ın vurguladığı gibi, Farasis’in enerji yoğunluğu konusunda rakipsiz hücre tasarımı, daha uzun ve geniş hale gelmesi sayesinde enerji yoğunluğunu %10 artıracak.

Farasis ve muhtemelen Togg’un da kullanacağı yeni hücre ve paket tasarımı, %60 daha küçük bir fabrikada, %50 daha az üretim ekipmanı yatırımı ve %35 daha düşük enerji sarfiyatıyla aynı miktarda bataryanın üretilebilmesini sağlayacak. Siro Energy, 2026 sonu üretmeye başlayacağı hücrelerde Farasis’in en yeni tasarımını kullanmayı planlıyor.

3 comments
  1. Geri bildirim: Togg
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Mack Trucks’ın MD Electric Kamyonuyla Sıfır Emisyonlu Taşımacılık

Volvo’ya ait olan Mack Trucks, dizel modelinin emisyonsuz versiyonu olan orta hizmet elektrikli kamyonu için, pahalı peşin maliyet endişesini ortadan kaldırmak amacıyla, tüm masrafları kapsayan aylık abonelik ve kullanılan her kilometre için ödeme yapma seçeneğini sunmaktadır.

Honda, Tesla Cybertruck İlhamlı Yepyeni Bir Elektrikli Otomobil İle Sürprize Hazırlanıyor

Honda, elektrikli otomobil pazarına iddialı bir giriş yapmaya hazırlanıyor ve CES 2024’ün…
7 Temmuz

Bu Özellikler Olmayan Otomobiller 7 Temmuz’dan Sonra Satılamayacak

Türkiye’de otomobil satışlarına yönelik önemli bir düzenleme hayata geçiriliyor. 7 Temmuz 2024…
Jeep Wagoneer S

Jeep, tamamen elektrikli Wagoneer S’in iç tasarımına ilk bakış

Jeep, ABD’deki ilk tamamen elektrikli aracı olan Wagoneer S EV’nin iç mekanına…