2025’te sadece Çin’de, elektrikli araç batarya çöpünün yılda 120 bin tona ulaşması bekleniyor. Avrupa Birliği ise çöp bataryalarıyla mücadele için batarya geri dönüşümünü ve geri dönüştürülmüş malzeme kullanımını zorunlu hale getirmeye hazırlanıyor. Ancak bu zorunlulukları hayata geçirmek için nasıl bir yol izleyecek?

Çin, eski araç bataryalarını toplamak, depolamak ve dönüşüme göndermek amacıyla ülke genelinde 10.165 servis noktası oluşturdu.

Avrupa Birliği Konseyi, Temmuz 2023’te aldığı kararla otomobil üreticileri için 2028’e kadar çöp bataryalarının %51’ini toplama zorunluluğunu getirdi. Geri dönüştürülmüş lityum ve nikel kullanımı ise şimdilik %6 seviyesinde.

Geri dönüşümde karşılaşılan en büyük problemlerden biri, bataryaların eski usül metal kırma makineleriyle geri dönüştürülmesi. Bu yöntem, bataryanın içindeki değerli malzemelerin saflığını düşürerek geri dönüşüm sürecini verimsiz hale getiriyor.

Kocaeli merkezli Niocycle, bu sorunu çözmek için 2021’den beri çalışmalarını sürdürüyor. Bataryayı katmanlarına ayırarak geri dönüştürme yöntemi, ABD Enerji Bakanlığı’nın desteklediği Oak Ridge National Laboratory ve bazı Çinli geri dönüşüm girişimleri tarafından test ediliyor.

Financial Times’ın gündeme taşıdığı ikinci geri dönüşüm problemi ise, batarya elektrotlarında kullanılan kimyasal bağlayıcıların çevre ve geri dönüşüm sürecine zarar vermesi. Çinli GRST, ABD merkezli OnTo Technology ve BASF, su bazlı bağlayıcı geliştirerek geri dönüşümü kolaylaştırmayı hedefliyor.

2028’de 20 milyar dolar ekonomik büyüklüğü aşması beklenen batarya geri dönüşüm sektöründe; CATL (Brunp), GEM, Redwood Materials, Glencore, BASF, Li-Cycle, Huayou Cobalt ve Ganfeng Lithium en büyük oyuncular arasında. Dünyanın en büyük batarya üreticisi olan CATL, yılda 500 bin ton çöp batarya dönüştürecek bir tesis kurma planlarını sene başında duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Kia EV3

Kia EV3 nihayet tanıtıldı. Türkiye’de yüzde 10 ÖTV ile satılacak!

Güney Koreli otomotiv devi Kia, merakla beklenen yeni elektrikli aracı EV3’ü düzenlediği…
Range Rover

Range Rover ilk EV’sini piyasaya Sürmeye Hazırlanıyor!

Range Rover’ın ilk EV’si piyasaya sürülmeye yaklaşırken, tamamen elektrikli araç şimdiden heyecan…
Volkswagen ID.3 GTX

Volkswagen, güçlü ve sportif tasarıma sahip şık ID.3 GTX ve ID.7 GTX Tourer’ı tanıtıyor!

Volkswagen , sportif elektrikli araç yelpazesini genişletirken , dünya çapında iki kez ilk kez yeni ID.3 GTX ve ID.7 GTX Tourer modellerini tanıttı.
Rivian R2

Rivian, Yeni Kompakt SUV Modeli R2’yi Tanıtıyor!

Elektrikli araç üreticisi Rivian, R1T kamyonu ve R1S SUV modelinden sonra ikinci…