BYD EXPLORER-NO.1
BYD-EXPLORER-NO-1

Çin merkezli elektrikli araç üreticisi BYD, 700 milyon dolarlık yatırımın ardından inşa edilen dev gemilerinden ilkinin Avrupa’ya yönelik ihracatına resmen başladı.

EXPLORER NO.1 tek seferde 7.000 elektrikli araç taşıyabiliyor

EXPLORER NO.1 adını taşıyan gemi, tek seferde 7.000 elektrikli otomobili taşıma kapasitesine sahiptir. Gemi, Shandong eyaletindeki bir limandan düzenlenen törenle Avrupa’ya doğru yola çıktı. BYD’nin tamamen elektrikli modelleri, yakın gelecekte Avrupa sokaklarında binlerce BYD Atto 3, Seal, Han gibi araç olarak karşımıza çıkacak.

2023’te 242 bin otomobil ihracatı başaran BYD, aylık ihracat hacmini 30 binin üzerine çıkarmayı başardı. Türkiye dahil 70’ten fazla ülkede satışa sunulan Çinli firma, EXPLORER NO.1 gemisinden 7 adet daha almayı planlıyor. BYD, dünya çapında plug-in araçlarda lider konumda olup, bugün itibariyle EXPLORER NO.1’in ilk ro-ro seferiyle plug-in araç taşımacılığında önemli bir adım atmış bulunuyor. Gemi, 10 Ocak’ta Shandong Eyaleti Yantai Limanı’ndan resmi olarak denize indirilerek, Çin’in Shenzhen kentindeki Xiaomo Uluslararası Lojistik Limanı’ndan ilk yolculuğuna başladı.

EXPLORER NO.1 gemisinin BYD logosuyla süslü başarılı lansmanı, BYD’nin uluslararası pazardaki varlığını güçlendiren önemli bir kilometre taşını simgeliyor. Gemi, küresel kaynaklarda roll-on-roll kargo için ayrılmış olmasıyla BYD’nin uluslararası lojistik kabiliyetlerine önemli bir katkıda bulunacak. 199,9 metre uzunluğundaki gemi, aynı zamanda BYD’nin yeşil ve akıllı gemi inşa teknolojilerindeki öncü ilerlemeleri yansıtarak, sürdürülebilir deniz taşımacılığına olan bağlılığını ortaya koyuyor.

EXPLORER NO.1, 7.000 araçlık olağanüstü kargo kapasitesine sahip olup, yenilikçi bir LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) ve geleneksel yakıtlı çift tahrik sistemine sahiptir.

Önümüzdeki iki yıl içinde, tamamı BYD’nin enerji depolamalı batarya teknolojisi ve şaft tahrikli jeneratör sistemlerini entegre eden yedi geminin daha filoya katılması bekleniyor; bu da BYD’nin sürdürülebilir deniz taşımacılığı vizyonunu gerçekleştirecek.

BYD Kurumsal Bölüm Genel Müdürü Wang Junbao, Çin plug-in araç sektörünün geçtiğimiz yıl 9 milyon adedi aşan satış ve üretimle tarihi bir başarıya imza attığını belirtirken, EXPLORER NO.1’in başarılı lansmanının BYD’nin uluslararası pazarlardaki genişlemesinde temel bir adım olduğunu vurguladı. Şirket, bu gemileri kendi operasyonları için kullanmanın yanı sıra, Çinli otomobil üreticilerinin uluslararası genişlemelerine destek olmak adına açık ortaklıklara girmeyi de planlıyor.

Endüstriyel ölçeği, ileri teknolojisi ve üretim yeteneğiyle plug-in araç sektöründeki lider konumunu güçlendiren BYD, 2023 yılında bir önceki yıla göre %334,2’lik bir artışla 242.765 adet plug-in araç ihracatı gerçekleştirerek önemli bir başarıya imza attı. Yıllık plug-in araç satışları, 3,02 milyon adedi aşarak BYD’nin dünyanın en büyük yeni enerji araçları satıcısı konumunu güçlendirdi. BYD’nin şarjlı araç sektöründeki etkisi bugün itibariyle altı kıtaya yayılmış, dünya çapında 70’ten fazla ülke ve bölgeyi kapsamış, 400’den fazla şehre ulaşmış, böylece dünya çapında yeşil mobilite çözümlerinin desteklenmesinde derin bir etki ve erişim sağlamaktadır.

1 comment
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir
BYD ve Chery Türkiye Yatırımı

BYD ve Chery Türkiye’ye yatırıma geliyor!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Çin’in elektrikli otomobil üreticileri BYD…
Nissan Ariya Nismo

Nissan, Japonya’da 429 Beygir Ariya NISMO’yu tanıttı.

Nissan, Tokyo Auto Salon 2024’te Ariya Nismo’nun perdesini araladı. Bu bahar yollara…

Renault Scenic E-Tech, Fiyat ve Menzil Performansıyla Tesla Model Y’yi Geride Bırakıyor

Renault’un en yeni elektrikli aile otomobili olan Renault Scenic E-Tech, pratiklik ve sürdürülebilirlik odaklı tasarımıyla dikkat çekiyor. Bu araç, 610 kilometreye kadar menzil sunarak rakipleri arasında önemli bir avantaj elde ediyor.
Sony ve Honda Afeela

Sony ve Honda, Güncellenmiş Afeela Prototipini CES 2024’te Tanıtıyor!

Sony Honda Mobility, CES 2024’te Afeela prototipinin güncellenmiş bir versiyonunu tanıttı. Şık elektrikli sedan, birkaç revizyona tabi tutuldu ve şirket, en son yinelemenin üretim görünümüne öncekinden daha yakın olduğunu belirtti.