Resmi Gazete’de duyurulan teşvik paketiyle yerli otomobil TOGG için lityum pil üretimi destekleniyor. Elektrikli yerli aracın pil tedarikçisi Çinli Farasis, Bursa’da TOGG ile birlikte kuracağı fabrikanın detaylarını açıkladı.

Türkiye’nin ikinci lityum pil fabrikası olacak olan tesis, yılda yaklaşık 2GWh kapasiteyle batarya üretecek.

SIRO Silkroad Temiz Enerji firması, TOGG ve Farasis’in %50’şer ortağı olarak devletten sağlanacak desteklerle güçleniyor. Bu destekler arasında gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, %100 vergi indirimi, sigorta primi ve gelir vergisi stopajı desteği, nitelikli personel desteği, enerji desteği, hibe desteği ve yatırım yeri tahsisi bulunuyor.

Farasis Energy
Farasis Energy

Gemlik, Bursa’da inşa edilecek batarya modül/paketi ve pil fabrikası için SIRO tarafından 30 milyar lira yatırım yapılacak. İlk fazı 2022’nin ilk yarısında başlayacak olan yatırımın ilk aşamasında, yerli otomobilin batarya modül ve paketlerini üretecek firma, ikinci fazda Türkiye’de lityum pil hücreleri üretimine geçecek.

10 yıllık yatırım süresi boyunca 20 GWh kapasiteli batarya üretecek olan Türkiye’nin ikinci lityum pil tesisi, 15 GWh’lık pil üretimi gerçekleştirecek. Öngörülen üretim rakamları, ilerleyen yıllarda artarak katlanması muhtemel.

SIRO’nun bir numaralı yöneticisi olarak görev yapacak olan Özgür Özel, yerli otomobil hamlesinin en önemli aşamalarından birine liderlik edecek. Fabrikanın inşasına önümüzdeki 6-7 ay içinde başlanması planlanıyor ve yerli otomobil

TOGG C-SUV’da ilk yerli pillerin 2024’te kullanılması öngörülüyor.

Togg Siro Batarya
Togg Siro Batarya

Çin’in en büyük özel otomotiv şirketi Geely’nin sahibi olan Farasis, aynı zamanda Volvo’nun da iş ortağı. Halihazırda Çin’in en büyük 8. pil üreticisi konumunda olan firma, bu yıl 2 GWh kapasiteli pil çözümleri üretirken, önümüzdeki yıllarda yeni fabrikalarla bu kapasiteyi 20 GWh’ye çıkarmayı hedefliyor. Geely ortaklığıyla uzun vadede yılda 120 GWh elektrikli araç pili üretimi öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Volkswagen’in 25.000 euro’luk ucuz elektrikli otomobili 2026’ya ertelendi!

Volkswagen’in 27.000 $ (25.000 €) değerindeki ID 2all EV’sini bekliyorsanız , biraz daha beklemeniz gerekebilir. Yerel basında çıkan bir habere göre Volkswagen, uygun fiyatlı elektrikli otomobilin seri üretimini erteliyor.
Kia K4'ün teaser

Kia K4’ün teaser görselleri yayınlandı!

Yeni bir sedanın piyasaya sürülmesi otomobil dünyasında daima heyecan yaratır, ve Kia bu kez de yeni bir modelle karşımıza çıkıyor:

Rusya’nın yeni iğrenç ‘Tesla katili’ Elektrikli Aracı hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Rusya’nın Moskova Politeknik Üniversitesi’nden bu hafta başında sosyal medyada paylaşılan yeni bir…
Chery Tiggo 9 Pro

Chery Tiggo 9 Pro Tanıtıldı. İşte Teknik Özellikleri ve Menzili

Chery, 2024’ün sonlarına doğru müşterilere sunulacak olan yeni premium SUV modeli Tiggo…